Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
barwa i bro 3 20171003 1323067048

W Muzeum Miasta Turku, 29 września 2017 r., odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej „Barwa i broń”. Jest to ekspozycja, która zawiera prywatne eksponaty państwa Adama i Małgorzaty Urbaniaków.

Krótką prelekcją zaszczycił chętnych Adam Urbaniak, zdradzając historię poszczególnych zabytków. Kolekcja prezentuje ciekawe zbiory sięgające od czasów średniowiecza przez XVII i XVIII wiek, powstania narodowe, I wojnę światową, do II wojny światowej. Do najciekawszych obiektów zaliczyć można hełm z X wieku, zbiór średniowiecznych ostróg oraz broń drzewcową. Na wystawie można podziwiać także licznie zgromadzoną broń palną skałkową i kapiszonowa. Większość z nich pamięta polskie zrywy niepodległościowe jak chociażby Powstanie Listopadowe czy Powstanie Styczniowe. Można też podziwiać piękny zbiór broni białej. Zgromadzone szable obejmują wiek XVIII – XXw. i pochodzą z armii pruskich i carskiej. Są także polskie szable okresu międzywojennego.

W jednej z sal zostały wyeksponowane oryginalne mundury z okresu II wojny światowej, głównie należące do armii brytyjskiej. Dodatkowo zostały wyodrębnione dwa stanowiska: artyleryjskie z lufami armatnimi oraz z kulami o różnej gramaturze oraz wyposażenie oficera pruskiego z oryginalnym siodłem i skrzynkami oficerskimi do przewożenia rzeczy osobistych.

Dodatkową częścią wystawy jest bogata ikonografia i druki ulotne dające wspaniały pogląd na tło historyczne. Znajdziemy tu grupę map, obrazów, i dokumentów. Jest także charakterystyczna dla okresu Powstania Styczniowego biżuteria patriotyczna. W zestawieniu z sobą poszczególne elementy wystawy dają nam wspaniałą lekcję historii ziem polskich od X do XX wieku. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 19 listopada 2017 roku.

Muzeum Miasta Turku zaprasza do zwiedzania wystawy.

{joomplucat:2092 limit=10|columns=5}

Pozostałe aktualności

Wielkanocne świętowanie w Przedszkolu Krasnala Hałabały

Wielkanoc to święta pełne tradycji i obyczajów. Tradycje te sprawiają, że poprzedzające je dni są niezwykłe i pełne radości. W ten wyjątkowy czas w Przedszkolu Krasnala Hałabały pachnie owies i rzeżucha, a pisanki, kraszanki zdobią sale i korytarze.

Więcej…

Komisja Komunalna w Rynku w Turku

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji Komunalnej i Rozwoju Miasta Rady Miejskiej Turku na Placu Wojska Polskiego w Turku, podczas której wizytowano plac budowy na Placu Wojska Polskiego w związku z rewitalizacją miejscowego rynku i  przebudową fontanny.

Więcej…

Życzenia wielkanocne

Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy od Burmistrza Turku i Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…