Aktualności
Biologiczno-chemiczna wyobraźnia
- Szczegóły
Szklane krużganki Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku kolejny raz stały się areną oryginalnego eventu kulturalno-edukacyjnego. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Turku, klasy I d o profilu biologiczno-chemicznym, przelewali na papier rozłożony na malarskich sztalugach swoją młodzieńczą wyobraźnię i artystyczne talenty.
Inspiracją dla nich, jak nietrudno się domyślić, było niepowtarzalne dzieło Józefa Mehoffera, które artysta pozostawił nam w postaci polichromii i witraży w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że projekty (tzw. kartony) tych malowideł są najważniejszą ekspozycją naszego muzeum i podstawą zmiany jego nazwy na "Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera".
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki również nie jest obojętne na turkowski testament artystyczny jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i od kilku lat organizuje projekt "Wzorem Mehoffera". W jego ramach, w każdym roku szkolnym, jedna z klas pierwszych próbuje (we współpracy z muzeum) tworzyć swoiste "wariacje mehofferowskie" nie ograniczane wyznaczonym punktem docelowym ani drogą jego osiągnięcia. Wspólny jest tylko punkt wyjścia - dekoracyjne misterium malarskie głównej świątyni naszego miasta. Dzięki temu projektowi słynne polskie powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie", przestanie mieć praktyczne odniesienie do przyszłych pokoleń turkowian.
{joomplucat:128 limit=5|columns=5}