Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
opowiaday o leonie janie sachsie 1 20170406 1311358580
Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik, autorki projektu nadania jednemu z turkowskich rond imienia Leona Jana Sachsa, zaprezentowały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku efekty swojej pracy. Prezentacja, którą przygotowały uczennice Liceum, przedstawiała poszczególne etapy przygotowania projektu oraz w szczegółowy sposób przybliżyły sylwetkę wybranej postaci.

Licealistki biorą udział w rekrutacji do XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której tematyką w tym roku jest „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej". Kandydaci, którzy chcą uczestniczyć w sesji SDiM muszą sprostać zadaniu polegającemu na odnalezieniu w najbliższym otoczeniu miejsca, którego nazwa powinna zostać zmieniona, zgodnie z przepisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu oraz innego ustroju totalitarnego lub też odnalezieniu takiego, które nie ma jeszcze nazwy i nadania mu nowej. Na drugą z opcji zdecydowały się Milena Wojtczak i Jessika Kmieciak, które chciałyby, aby rondo u zbiegu ul. Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza nosiło imię Leona Jana Sachsa. Część materiałów niezbędnych do realizacji projektu uczennice Liceum odnalazły w Czytelni Książek, Czasopism i Zbiorów Regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.

Bohater wybrany przez autorki projektu urodził się w 1877 roku na Litwie, a zmarł w 1947 roku w Turku. Studiował teologię ewangelicką, po czym podjął pracę jako ksiądz w kilku parafiach. Od roku 1913 był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Turku. Zasłynął z okazywania dużego szacunku polskości, miedzy innymi poprzez używanie języka polskiego podczas odprawiania nabożeństw. Leon Jan Sachs był także aktywnym działaczem społecznym, współtwórcą Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Spożywców i założycielem Domu Opieki Społecznej, znajdującego się przy ul. Browarnej. Podczas II wojny światowej wykazał się patriotyczną postawą, sprzeciwiając się podpisaniu volkslisty. Z tego powodu został wraz z rodziną wyrzucony z plebanii i pozbawiony urzędu pastorskiego.

Wyniki rekrutacji już wkrótce. Liczymy, że projekt Mileny i Jessiki zostanie wyróżniony, a licealistki znajdą się wśród 230 uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży.

{joomplucat:1869 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…

Święto Konstytucji 3 Maja

Turkowianie, mieszkańcy gmin i powiatu tureckiego uczcili dzisiaj 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Więcej…