Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
kobiety w powstaniu warszawskim 3 20160915 1255355746

W Miejskim Domu Kultury, 14 września 2016 r., otwarta została wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”.


Okazja ku temu była wyjątkowa, bowiem rok 2016 ogłoszony został rokiem Kształtowanie Postaw o Wychowania do Wartości. Wystawa przedstawia sylwetki 57 kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Są wśród nich: kobiety walczące na pierwszej linii frontu, łączniczki, sanitariuszki. Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin bohaterek wystawy bądź, w kilku przypadkach, od nich samych. Są to archiwalia, pamiątki, zdjęcia. Można przeczytać wiele interesujących biogramów kobiet, które zapisały sie złotymi zgłoskami w historii powstania. Los kobiet z powstania jest ilustracją losów całego narodu, także po przez pryzmat ich późniejszego, powojennego życia. Na dolnych planszach wystawy przedstawione są dzieje samego powstania (mapy, szkice, zdjęcia, winiety tytułów prasy powstańczej).

Turkowski wernisaż współtworzyła młodzież z Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół Technicznych w Turku, która aktywnie włączyła się do przygotowań. Otwarcie wystawy rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Turku pod opieką Anny Maćczak oraz Ewy Giernalczyk. Piosenki i poezję powstańczą recytowały dziewczęta wystylizowane na „kobiety powstania”. Chór Gimnazjum nr 2, w którego wykonaniu można było usłyszeć pieśni powstańcze, również ubrany były w elementy garderoby powstańczej z opaskami na przedramieniu. Opaski powstańcze uszyły klasy II Zespołu Szkół Technicznych w Turku pod kierunkiem Elżbiety Frątczak. Stylizacji fryzjerskich dokonały starsze koleżanki z ZST, pod opieką Anny Dzikowskiej .

Występy gimnazjalistów wzbogacił również pokaz slajdów z czasów powstania oraz prezentacja strojów powstańczych, wypożyczonych dzięki uprzejmości Roberta Stolarka, a pochodzące z jego prywatnej kolekcji.

Miejski Dom Kultury w Turku dziękuje wszystkim, którzy mieli swój udział w otwarciu wystawy, a szczególnie młodzieży z Gimnazjum nr 2 oraz ZST, która tak wspaniale włączyła się do przygotowań.

Wystawę wypożyczoną ze zbiorów Muzeum Niepodległości - X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, można oglądać w MDK do 28 września. Zapraszamy.

foto: Andrzej Marzuchowski

{joomplucat:1574 limit=37|columns=5}

Pozostałe aktualności

Nowa siedziba Urzędu Stanu Cywilnego w Turku

Obsługa interesantów odbywać się będzie w nowej siedzibie w budynku przy ul. Kaliskiej 59 w pok. 112, 117 i 118.

Nabór kandydatów na członków komisji konkursowych w otwartych konkursach ofert

Burmistrz Miasta Turku zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych lub podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego do udziału w pracach komisji konkursowych w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych w roku 2025

Więcej…

Kolor, błysk, po prostu kicz czyli bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych

Kicz party to tematyka VII Balu Karnawałowego dla osób niepełnosprawnych, który odbył się w niedzielę 2 lutego 2025 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku.

Więcej…