Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
skladkowski1 - miniat
Od 15.07.2016 r. do 31.08.2016 r. w Muzeum Miasta Turku można oglądać wystawę zatytułowaną „Sławoj Felicjan Składkowski (1885 Gąbin – 1962 Londyn) lekarz, generał, premier”.


Przyczynkiem powstania wystawy była 130 rocznica urodzin Sławoja. F. Składkowskiego, obchodzona w ubiegłym roku w Archiwum Państwowym w Płocku. W tym roku wystawa zagościła także w murach turkowskiego muzeum, przede wszystkim dlatego, że Sławoj Składkowski jest Honorowym Obywatelem Miasta Turku.

W pierwszych latach XX w. swe losy z naszym miastem związali rodzice Składkowskiego, którzy mieszkali przy ul. Tkackiej (obecnie ul. Żeromskiego 5). Najstarszy syn Sławoj studiował w tym czasie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Wydziale Lekarskim. W 1935 r. został posłem na Sejm RP z okręgu kalisko-turkowskiego, a w 1936 premierem RP. Nie zapomniał jednak o Turku, w którym w okresie studiów spędzał wakacje. Starał się pomagać miastu i jego mieszkańcom we wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemu w 1936 r. powstała Spółdzielnia Pracy „Tkacz”. Przyczynił się również do wybudowania w mieście takich gmachów jak: Powiatowy Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Państwowe Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki, dom parafialny, zapoczątkował także budowę gmachu Starostwa Powiatowego przy ul. Kaliskiej, a w 1938 roku ufundował mieszkańcom park, który do dziś nosi imię jego drugiej żony – Żerminy Składkowskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. Zmarł w Londynie w 1962 roku. W czerwcu 1990 r. sprowadzono jego prochy do Polski i złożono na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uchwałą Rady Miejskiej Turku, w marcu 1930 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Turku. 25.04.1991 r. dawna ul. Świerczewskiego, przemianowana została na ulicę Sławoja Felicjana Składkowskiego.

Wystawa obejmuje m.in. 17 wielkoformatowych plansz, przedmioty osobiste Składkowskiego, takie jak: torba lekarska, książki, czasopisma, dokumenty, a także rysunki, które wykonywał dla żony. Usłyszymy również jego głos we wzruszającym przemówieniu, które wygłosił do narodu w 1939 r., będąc już na emigracji.

Więcej informacji i ciekawostek na temat tej jakże ważnej postaci w historii naszego miasta można zasięgnąć odwiedzając wystawę, której zorganizowanie było możliwe dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Płocku oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej.
Serdecznie zapraszamy.

skladkowski1

Pozostałe aktualności

Praca szuka człowieka

Urząd Miejski w Turku poszukuje osoby na stanowisko ds. promocji inwestycyjnej i gospodarczej miasta, w Wydziale Strategii i Rozwoju.

Więcej…

Projekt edukacyjny w przedszkolu Bajkowym: "Gotuj się na zmiany"

W dniach 12-15 listopada w Bajkowym Przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny "Gotuj się na zmiany", który miał na celu rozwijanie umiejętności kulinarnych, kreatywności i współpracy wśród dzieci. W ramach projektu, dzieci z różnych grup wiekowych wcielały się w role małych kucharzy, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i zdrowym stylem życia.

Więcej…

Wkrótce lokatorzy podpiszą umowy najmu nowych mieszkań

Po rozpatrzeniu uwag wniesionych przez mieszkańców, Społeczna Komisja Mieszkaniowa przygotowała listę osób, kwalifikujących się do przydziału mieszkania w nowo wybudowanych blokach komunalnych. Wkrótce 44 najemców podpisze umowy najmu.

Więcej…