Aktualności
Konkurs na inicjatywy lokalne rozstrzygnięty
- Szczegóły
W dniu 16 czerwca 2016 r. odbyła się ocena projektów inicjatyw lokalnych złożonych w konkursie pt. „Postaw na kulturę - zrealizuj swój pomysł”, w ramach projektu realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Turku pn. „KulTURa. WIELKA sprawa w małym mieście", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016.
Mieszkańcy Turku mogli zgłosić swoje inicjatywy do 13 czerwca 2016 r. Na konkurs napłynęło osiem projektów na łączną kwotę 34.237 złotych, która znacznie przekroczyła kwotę dofinansowania, na jaką można liczyć z Narodowego Centrum Kultury. Oceniała je Komisja w składzie: przewodnicząca Bożena Cesarz, sekretarz Sylwia Przybylska, członkowie: Jerzy Kurzawa, Małgorzata Modrzejewska i Magdalena Popłońska-Kowalska.
W ocenie wniosków Komisja kierowała się kryteriami zawartymi w Regulaminie Konkursu. Regulamin stanowił, że Komisja może wybrać od 3 do 7 wniosków. Ostatecznie do realizacji wybranych zostało pięć projektów, które spełniały wymogi regulaminowe, na łączną kwotę 21.987 złotych. Pozostałe trzy inicjatywy nie spełniały wymogów Programu DK+ Inicjatywy lokalne 2016.
Wnioski zakwalifikowane do realizacji to:
-Miasto ognia - wnioskodawca Turecka Grupa Tancerzy Ognia - 6.350,00 złotych.
Celem zgłoszonego projektu jest edukacja i odkrywanie talentów artystycznych, terapia dla młodzieży, osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym, zniesienie barier, które decydują o marginalizacji uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta, zachęcenie mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych, ciekawe spędzenie czasu wolnego i poszerzenie oferty kulturalnej. Projekt skierowany jest do mieszkańców Turku, szczególnie do ludzi młodych, chcących nauczyć się czegoś nowego i osób niepełnosprawnych. Planowane działania to przede wszystkim warsztaty kuglarskie, a więc m.in. fireshow, improwizacja światłem, szczudlarstwo, żonglerka. Warsztaty odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury i w plenerze. Pokazy na terenie osiedli naszego miasta. Projekt zakończy paradą i spektakl powarsztatowy poprzedzony paradą oraz koncert LuckyDzidzia.
-Festiwal Piosenki Integracyjnej - wnioskodawca Stowarzyszenie Przyjaciół Nauczania Integracyjnego Dzieci i Młodzieży - 1.900,00 złotych.
Cele tego projektu to m.in.: propagowanie idei integracji, rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, wyrabianie poczucia wiary we własne możliwości, odkrywanie potencjalnych zdolności, inspirowanie do ujawniania zainteresowań poprzez śpiew, taniec, zabawę, inscenizację muzyczną. Adresatami projektu są dzieci z klas integracyjnych placówek oświatowo-wychowawczych miasta Turku, osoby niepełnosprawne, jak również pozostali mieszkańcy miasta Turku. Najważniejszym elementem projektu jest przygotowanie dzieci z klas integracyjnych placówek oświatowo-wychowawczych miasta Turku do występów scenicznych przed publicznością i zorganizowanie Festiwalu Piosenki Integracyjnej, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury.
-Po co cienie są na scenie? Jak to z serem w Turku było - wnioskodawca Teatr "Szpilka" - 2.737,00 złotych.
Głównym celem inicjatywy złożonej przez Teatr „Szpilka” jest poznanie teatru cieni, jako jednej z form sztuki teatralnej dającej możliwość rozwoju wyobraźni i inwencji twórczej oraz jako narzędzia do pogłębienia wiedzy o tradycjach regionalnych. Projekt skierowany jest głównie do dzieci ze świetlic terapeutycznych szkół podstawowych miasta Turku wraz z rodzicami. Warsztaty teatru cieni poprowadzą instruktorzy z Poznańskiej Fundacji Artystycznej. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu w Miejskim Domu Kultury i w Szkole Podstawowej Nr 1. Efektem zajęć warsztatowych będzie autorski spektakl cieniowy pt. „Jak to z serem w Turku było”, do którego wszystkie elementy wykonają uczestnicy zajęć, tj: scenariusz na podstawie informacji zebranych podczas wycieczki do Mleczarni „Turek” o historii produkcji sera, lalki cieniowe i elementy scenografii, nagranie głosu postaci ze spektaklu, podkładu słowno-muzycznego i efektów dźwiękowych.
Spektakl zostanie zaprezentowany mieszkańcom Turku w Miejskim Domu Kultury.
-Rekonstrukcja historyczna: Wydarzenia z 11 listopada 1918 roku - wnioskodawca Robert Stolarek - 6.000,00 złotych.
Założonym przez autora celem projektu jest przypomnienie tego, co wydarzyło się dawniej, aby nie zginęła pamięć o pewnych ludziach, miejscach, wydarzeniach , a także ukazanie tego, co działo się w konkretnym miejscu i miało znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. W ramach projektu zaplanowana jest rekonstrukcja historyczna scen walk z okresu I wojny światowej z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Będzie też przypomniana postać Stanisława Kączkowskiego, turowianina, który poniósł śmierć w wyniku wydarzeń, jakie miały miejsce w Turku w dniu 11 listopada 1918 r.
-W piastowskim grodzie - życie w czasach Mieszka I - wnioskodawca Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura - 5.000,00 złotych.
Celem cytowanego projektu jest aktywizacja tzw. trudnej młodzieży, integracja mieszkańców miasta Turku oraz zachęcenie do zgłębienia historii Wielkopolski, która jest kolebką polskiej państwowości. Zasadniczym elementem projektu będą żywe lekcje archeologii prowadzone przez członków Zgromadzenia Wojów i Rycerzy Grodu Tura w weekendy w budynku Miejskiego Domu Kultury i na terenie Parku im. Konstytucji 3 Maja. Podczas spotkań odbywać się będą warsztaty rzemieślnicze, warsztaty szermierki, wykłady na temat życia we wczesnym średniowieczu oraz nauka średniowiecznych gier zespołowych.
Wybrane przez Komisję wnioski otrzymały 100 procent wnioskowanego dofinansowania.
Już niebawem miasto wzbogaci się o nowe, bardzo interesujące imprezy, bowiem ich realizacja rozpocznie się już za kilka tygodni, po otrzymaniu dotacji z Narodowego Centrum Kultury.