Aktualności
Edith Piaf – Pieśniarka z paryskiej ulicy
- Szczegóły
Zapraszamy 18 marca 2016 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy „Edith Piaf – Pieśniarka z paryskiej ulicy". Ekspozycja obejmuje prace malarskie Anny Dończyk-Gajos oraz muzykalia i publikacje dotyczące artystki ze zbiorów Mieczysława Gajosa. Otwarcie uświetni koncert piosenek Edith Piaf. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia.
Anna Dończyk-Gajos - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Przez wiele lat pracowała z młodzieżą w łódzkich szkołach oraz z obcokrajowcami w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ. Jest współautorką „Francusko-polskiego słownika wyrazów potocznych i... rubasznych z ćwiczeniami", opublikowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 r., w Centrum Kultury Młodych w Łodzi, miała swoją pierwszą wystawę obrazów zatytułowaną „Z kwiatka... na kwiatek", na której zaprezentowała 44 prace wykonane w różnych technikach. Malarstwo traktuje jako zabawę ze swoją wyobraźnią, emocjami, a także przeżyciami, które stara się przenosić na płótno lub papier, najczęściej przy użyciu szpachelek lub palców. Najchętniej wykorzystuje farby olejne lub pastele olejne. Wystawa „Edith Piaf – Pieśniarka z paryskiej" ulicy obejmuje 34 prace z cyklu „Moja Piaf", które powstawały w latach 2010-2015.
Prof. zw. dr hab. Mieczysław Gajos - romanista, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalista w zakresie językoznawstwa stosowanego i glottodydaktyki. Posiada na swoim koncie bardzo bogaty i różnorodny dorobek naukowy, który obejmuje przeszło 100 pozycji, w tym słowniki i podręczniki szkolne do nauczania języka francuskiego. Miłośnik i propagator kultury francuskiej w Polsce. Znawca życia i twórczości Edith Piaf. Autor książki o Edith Piaf i tłumacz tekstów jej piosenek. Jest także autorem sztuk teatralnych oraz scenariuszy widowisk muzycznych. Reżyseruje spektakle teatralne przygotowywane przez Autorską Grupę Teatralno-Kabaretową AKK PLONS. Na wystawie prezentowane będą prywatne zbiory prof. Mieczysława Gajosa, wśród których znajdują się publikacje prasowe i książkowe, kolekcja płyt winylowych, zdjęcia, fotogramy, plakaty, programy spektakli teatralnych oraz oryginalne partytury wydawane w latach 1935-1963.