Aktualności
Spotkanie z Nikiforem
- Szczegóły
- Odsłon: 3007
W miniony wtorek, 23 lutego, odbyło się drugie tegoroczne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Tym razem wyświetlony został film „Mój Nikifor" w reżyserii Krzysztofa Krauze.
W ramach cyklu „Niezwykli ludzie i ich historie" można zobaczyć filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach. Tak było również w miniony wtorek. Tym razem biblioteka postawiła na film z dziedziny sztuki malarskiej, przedstawiając historię jednego z wybitych malarzy polskich – Nikifora Krynickiego. Postać ta do dziś jest nieco kontrowersyjna. Przez większość swojego życia był on uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, dlatego też wiele osób stroniło od niego. Jego pasja – malarstwo pochłaniało go bez reszty. By stworzyć dzieło nie potrzebował pracowni, płótna, czy drogich farb. Malował wszędzie, a jego materiał stanowiły kartki, bądź tekturki z zestawem zwykłych farb.
Pierwsza polska wystawa prac Nikifora odbyła się na przełomie stycznia i lutego 1949 roku w warszawskiej Sali Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Przed śmiercią opieki nad nim podjął się Marian Włosiński – malarz, który poświęcił dla Nikifora swój talent, stwarzając mu odpowiednie warunki zarówno do pracy, jak i życia. Nikifor Krynicki zmarł 10 października 1968 roku w Foluszu. Jego talent i twórczość docenione zostały na całym świecie po śmierci artysty. Uznany został wówczas za jednego z najwybitniejszych twórców – prymitywistów.
Prelekcję dla widzów wygłosił Roman Choinka - rysownik i malarz, którego dzieła wystawiane były na ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich.
Wszystkich zainteresowanych kontynuacją cyklu „Niezwykli ludzie i ich historie" zapraszamy na kolejne spotkanie. Tym razem wyjątkowo odbędzie się ono 22 marca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Dworcowa 5. Wyświetlony zostanie wówczas film Krzysztofa Łukaszewicza „Karbala". Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z uczestnikami misji przedstawionej w filmie.
{joomplucat:1323 limit=3|columns=3}