Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
stary dokument miniatura

Wszystkich miłośników historii naszego miasta zapraszamy na otwarcie wystawy „Turek w starym dokumencie", której otwarcie odbędzie się 5 lutego 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa inauguruje cykl imprez związanych z jubileuszem 675-lecia naszego miasta.



Dzieje miasta Turku od ponad stulecia przyciągały uwagę regionalistów, którzy pierwsi ten temat wprowadzili do dorobku historiografii. W zespole Akt miasta Turek z XIX i XX w., który jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Poznaniu, Oddział w Koninie, zachował się odpis dokumentów znajdujących się w Metryce Koronnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Do dokumentów z okresu panowania Wazów, dołączony jest list Jerzego Giedrojcia do Magistratu miasta Turek z 1920 r.

Turek daje się uchwycić dzięki dobrze zachowanym inwentarzom i rewizjom dóbr stołowych arcybiskupów gnieźnieńskich z XVI-XVIII wieku. Inwentarze i rewizje szczegółowo odnotowują zabudowę miasta i wsi należących do klucza turkowskiego wydzielonego z XVI w. z klucza uniejowskiego. Podają spisy mieszkańców ich prawa zagwarantowane w przywilejach oraz obowiązki. Turek należy do tych miast, które mają dobą dokumentację źródłową umożliwiającą badania nad przestrzenią zurbanizowana i gospodarcza znajdującą się strefie jego dominujących wpływów. Źródła te kompleksowo wykorzystywano w literaturze. W końcu XIX w. zwrócił na nie uwagę J. Korytkowski w swojej monumentalnej pracy a arcybiskupach gnieźnieńskich, a ponad 150 lat później J. Topolski w publikacjach o rozwoju latyfundiów metropolii gnieźnieńskiej.

Do ważniejszych źródeł systematycznie odnotowywanych w aktach miejskich Turku, zarówno wytworzonych przez urzędy burmistrzowski i radziecki, jak i wójtowski wraz z ławą należą akty elekcji władz. Dzięki nim możemy poznać długą listę włodarzy miasta, zagadnienie ustrojowe. Z podejmowanych uchwał (lauda) wnioskujemy o najistotniejszych problemach, których rozwiązania oczekiwali zarówno mieszkańcy, jak i właściciel miasta Niekiedy z zachowanych spisów ksiąg i narzędzi władzy dowiadujemy się o stanie archiwum miejskiego.

Zapraszamy na wystawę oraz do udziału w kolejnych wydarzeniach, odbywających się w ramach jubileuszu 675-lecia miasta.
turek w starym dokumencie inauguruje jubileusz miasta 6 20160205 1660253565
{joomplucat:1307 limit=6|columns=3}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy do wypełnienia ankiet

Drodzy Turkowianie, chcemy poznać Wasze zdanie. Dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiet o tematyce społecznej.

Więcej…

Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki"

Odbyła się X jubileuszowa edycja Miejsko-gminnego  konkursu czytelniczo-historycznego  pn. „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki".

Więcej…

Pijemy kranówkę z Turku

Wyniki badań wody z ujęć i wodociągu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku potwierdzają, że można ją pić bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego naszej kranówce nadaliśmy lokalną nazwę - Turkowianka, sami ją pijemy i Was również do tego zachęcamy.

Więcej…