Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

 

nc 5 20140909 1415311109

Za nami trzecia edycja, promującej czytelnictwo, akcji Narodowe Czytanie. Organizacji wydarzenia w Turku po raz kolejny podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka wraz z partnerami – Burmistrzem Miasta Turku, Muzeum Miasta Turku, Szkołą Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza i Zespołem Szkół Technicznych w Turku.

„Narodowe Czytanie ” to zainicjowana, dwa lata temu, przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” i utworach „Aleksandra Fredry”, w tym roku postawiono na Trylogię Henryka Sienkiewicza. To przepojone duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło od dziesiątek lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. Kolejne wydania „Ogniem i Mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów.

Tygodnie przygotowań opłaciły się, turkowianie licznie zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum Miasta Turku, by uczestniczyć we wspólnej lekturze pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i Mieczem”. Wśród osób zaproszonych do czytania znaleźli się samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, dziennikarze, prawnicy, lekarze oraz młodzież szkolna. Szczególną sympatią wśród publiczności cieszyły się teksty dialogowane, które pozwoliły czytającym wcielić się w role ulubionych Sienkiewiczowskich bohaterów. 

Narodowe Czytanie w Turku rozpoczął kolorowy korowód uczestników akcji, którzy przebranie w stroje z epoki, przemaszerowali ulicami miasta. Kolumna Sienkiewiczowskich bohaterów zwracała uwagę nie tylko pięknymi kreacjami, ale także transparentami z fragmentami utworów i wizerunkami bohaterów „Ogniem i mieczem”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, w którym mali aktorzy przedstawili postać Sienkiewicza i w żartobliwy sposób nawiązali do jego najwybitniejszych utworów.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy ci, którzy w domowej biblioteczce posiadają egzemplarze Trylogii, mogli zabrać je ze sobą do Muzeum, aby w trakcie trwania akcji otrzymać pamiątkową pieczęć. Ci, którym nie udało się to podczas Narodowego Czytania, mogą przyjść do siedziby biblioteki, by skorzystać z tej niezwykłej pamiątki.

Materiał prasowy MBP w Turku

Fot: TIM FOTOSTUDIO/www.timfotostudio.pl

{joomplucat:718 limit=11|columns=3}

 

 

 

Pozostałe aktualności

Wakacje w Turku – program na lipiec 2025

Warsztaty, gry, zabawy, zawody i wiele innych atrakcji przygotowanych zostało dla młodych mieszkańców Turku na okres wakacji letnich. Na zajęcia zapraszają miejskie jednostki organizacyjne oraz organizacje pozarządowe działające w mieście.

Więcej…

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Na terenie gmin powiatu tureckiego stwierdzono występowanie barszczu Sosnowskiego. Jest to roślina zaliczona do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) rozpowszechnionych na szeroką skalę.

Więcej…

Bezpiecznych wakacji dla wszystkich