Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

 

nc 5 20140909 1415311109

Za nami trzecia edycja, promującej czytelnictwo, akcji Narodowe Czytanie. Organizacji wydarzenia w Turku po raz kolejny podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka wraz z partnerami – Burmistrzem Miasta Turku, Muzeum Miasta Turku, Szkołą Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza i Zespołem Szkół Technicznych w Turku.

„Narodowe Czytanie ” to zainicjowana, dwa lata temu, przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” i utworach „Aleksandra Fredry”, w tym roku postawiono na Trylogię Henryka Sienkiewicza. To przepojone duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło od dziesiątek lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. Kolejne wydania „Ogniem i Mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów.

Tygodnie przygotowań opłaciły się, turkowianie licznie zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum Miasta Turku, by uczestniczyć we wspólnej lekturze pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i Mieczem”. Wśród osób zaproszonych do czytania znaleźli się samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, dziennikarze, prawnicy, lekarze oraz młodzież szkolna. Szczególną sympatią wśród publiczności cieszyły się teksty dialogowane, które pozwoliły czytającym wcielić się w role ulubionych Sienkiewiczowskich bohaterów. 

Narodowe Czytanie w Turku rozpoczął kolorowy korowód uczestników akcji, którzy przebranie w stroje z epoki, przemaszerowali ulicami miasta. Kolumna Sienkiewiczowskich bohaterów zwracała uwagę nie tylko pięknymi kreacjami, ale także transparentami z fragmentami utworów i wizerunkami bohaterów „Ogniem i mieczem”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, w którym mali aktorzy przedstawili postać Sienkiewicza i w żartobliwy sposób nawiązali do jego najwybitniejszych utworów.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy ci, którzy w domowej biblioteczce posiadają egzemplarze Trylogii, mogli zabrać je ze sobą do Muzeum, aby w trakcie trwania akcji otrzymać pamiątkową pieczęć. Ci, którym nie udało się to podczas Narodowego Czytania, mogą przyjść do siedziby biblioteki, by skorzystać z tej niezwykłej pamiątki.

Materiał prasowy MBP w Turku

Fot: TIM FOTOSTUDIO/www.timfotostudio.pl

{joomplucat:718 limit=11|columns=3}

 

 

 

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…