Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
Bez tytułu

Długo kazał Makary Górzyński czekać czytelnikom na kolejną część swej barwnej opowieści o zabytkach Turku i powiatu tureckiego. Ale wreszcie, po 5 latach od poprzednich, ukazał się jej trzeci tom. Tym razem autor zabiera czytelników w podróż po architekturze i sztuce sakralnej regionu. I nadal nie przestaje dziwić, że tak monumentalne dzieło, wyszło spod ręki człowieka z rocznika 1988, czyli wciąż bardzo, jak na naukowca, młodego.


509 stron, 221 fotografii, setki obiektów i tysiące wiadomości na temat sztuki sakralnej powiatu tureckiego. To najkrótszy opis tego co znajdziemy w „Zabytkach miasta Turku i powiatu tureckiego", tom II, część 2 - „Architektura i sztuka sakralna". Górzyński odkrywa przed nami zapomniane historie zarówno małych, parafialnych kościółków, kaplic czy cmentarzy, jak i największych takich obiektów w regionie. I okazje się, że o niemal każdym można powiedzieć coś ciekawego, wyjątkowego, coś, o czym wcześniej mało kto wiedział, a co pozwala inaczej niż dotąd na nie spojrzeć. Autor nie pomija wyposażenia świątyń oraz przypomina o ich znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Książka ukazała się w wydawnictwie Bibliotheca Turcoviana Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Przypomnijmy, że w 2009 roku nakładem tego wydawnictwa ukazały się dwa wcześniejsze tomy „Zabytków...": „Miasto Turek" oraz „Rezydencje Powiatu Tureckiego". Całą serię wciąż można kupić w siedzibie MiPBP w promocyjnej cenie 50 zł. Ten niezwykły zestaw z pewnością przypadnie do gustu zarówno historykom sztuki jak i osobom, chcącym poszerzyć wiedzę o naszym mieście i okolicach – napisał wydawca w materiale promocyjnym.

26-letni Makary Górzyński jest rodowitym turkowianinem, absolwentem tutejszych szkół, był uczestnikiem, a następnie prowadził warsztaty literackie oraz Klub Wędrownych Poetów „Włóczypióro" w MiPBP. Jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie doktorantem w Instytucie Historii Sztuki UW. W swojej bibliografii, oprócz wspomnianych książek o zabytkach powiatu tureckiego, ma kilkadziesiąt artykułów w prasie oraz wystąpień i wykładów popularnonaukowych.

Ł. Maciejewski

Pozostałe aktualności

Praca szuka człowieka

Urząd Miejski w Turku poszukuje osoby na stanowisko ds. promocji inwestycyjnej i gospodarczej miasta, w Wydziale Strategii i Rozwoju.

Więcej…

Projekt edukacyjny w przedszkolu Bajkowym: "Gotuj się na zmiany"

W dniach 12-15 listopada w Bajkowym Przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny "Gotuj się na zmiany", który miał na celu rozwijanie umiejętności kulinarnych, kreatywności i współpracy wśród dzieci. W ramach projektu, dzieci z różnych grup wiekowych wcielały się w role małych kucharzy, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i zdrowym stylem życia.

Więcej…

Wkrótce lokatorzy podpiszą umowy najmu nowych mieszkań

Po rozpatrzeniu uwag wniesionych przez mieszkańców, Społeczna Komisja Mieszkaniowa przygotowała listę osób, kwalifikujących się do przydziału mieszkania w nowo wybudowanych blokach komunalnych. Wkrótce 44 najemców podpisze umowy najmu.

Więcej…