Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

 biblio 20131213 1128032525

Remonty pomieszczeń, korytarzy i wejścia do budynku, wymiana sprzętu komputerowego i audiowizualnego oraz nowe oznaczenia pracowni i księgozbiorów. To efekty zmian, jakie przeszła turkowska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dziś placówka po raz pierwszy zaprezentowała się w nowej odsłonie.


Zakres pierwszego etapu zmian - prac remontowych - obejmował odnowienie wszystkich pomieszczeń, łącznie z korytarzami i toaletami. W części sal zerwano boazerie i pomalowano ściany, w części zamalowano je farbami o jasnych kolorach, co rozświetliło wnętrza Biblioteki. Zużyte wykładziny usunięto, przywracając świetność parkietom. Odnowiono też elewację frontową budynku oraz wyremontowano wejście do placówki. W ramach zaoszczędzonych na remoncie środków udało się kupić nowe biurka na stanowiska pracy i nowe regały na książki i płyty.

Druga część zmian zakładała wyposażenie Biblioteki w nowy sprzęt. Placówka kupiła 30 komputerów, zestaw nagłaśniający, tablicę interaktywną oraz nowe regały i biurka. Dzięki temu dwukrotnie zwiększyła się liczba stanowisk komputerowych dla użytkowników.

Trzecim etapem zmian było wprowadzenie nowego oznakowania wewnątrz Biblioteki. Nowe, ujednolicone elementy graficzne pojawiły się na wszystkich drzwiach placówki oraz działach księgozbioru. Przy wejściu jest też nowa tablica informacyjna. Nowe oznakowanie sprawia, że wnętrza Biblioteki stały się jeszcze bardziej kolorowe i przyjazne czytelnikom.

Przy okazji wprowadzania zmian zewnętrznych, Biblioteka wprowadziła też zmiany organizacyjne. Dwie czytelnie - komputerowa i zbiorów multimedialnych oraz Czytelnia dla dzieci i młodzieży - zmieniły nazwy i funkcje. Pierwsza została przekształcona w Pracownię komputerową i wypożyczalnię zbiorów multimedialnych, która skupia się obecnie na wypożyczaniu filmów i audiobook-ów. Zbiory udostępniamy nieodpłatnie, jest ogromne zainteresowanie, liczba wypożyczeń bardzo wzrosła – mówiła podczas prezentacji dyrektor MiPBP Wanda Grzeszkiewicz. Z kolei czytelnię dziecięcą zastąpiła Piwnica Talentów, której głównym zadaniem jest teraz artystyczny rozwój dzieci i młodzieży, realizowany poprzez organizację m.in. warsztatów teatralnych i plastycznych. To właśnie tu trafiła tablica interaktywna. Kolejną ze zmian jest wprowadzenie możliwości wypożyczania na 72 godziny książek z księgozbioru czytelni, do tej pory jedynie udostępnianego na miejscu.

Koszt przeobrażenia Biblioteki to 270 tys. zł, z czego znaczna większość - 200 tys. zł to dotacja udzielona placówce ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobycie tego dofinansowania to efekt bardzo dobrego wniosku, który znalazł się na 3. miejscu listy 74 bibliotek starających się o dofinansowanie. Pozostała kwota pochodziła z budżetu miejskiego.

Z okazji zakończenia przeobrażeń w Bibliotece odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Zdzisława Czapli, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pańczyka oraz radnych. Podczas spotkania dyrektor Wanda Grzeszkiewicz opowiedziała o zmianach, jakie zaszły w placówce, a Burmistrz Zdzisław Czapla pogratulował dyrekcji i pracownikom Biblioteki szczęśliwego doprowadzenia zadania do końca. Po konferencji goście zwiedzili wyremontowany gmach.

Ł. Maciejewski

{joomplucat:447 limit=5|columns=3}

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…