gaik zamiast zimy 3 20160323 1887232733

W dniu 21 marca 2016r. dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 7 w Turku przywitały długo oczekiwana wiosnę.

Do tego dnia przedszkolaki przygotowywały się uczestnicząc w zajęciach, pogadankach, dzięki którym poznawały charakterystyczne cechy oraz oznaki nowej pory roku, tradycyjne obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, przygotowywały także rekwizyty wykorzystywane podczas ich realizacji, a mianowicie kukłę Marzanny i gaik. W trakcie przemarszu ulicami miasta dzieci niosły barwne kwiaty, symbole wiosny oraz instrumenty perkusyjne. Ich dźwięk miał odstraszać zimę i przegonić ją daleko.

W trakcie przemarszu dzieci rozdawały przechodniom kwiaty - symbole wiosny. Mogły też zaobserwować pierwsze jej oznaki. Kolorowy pochód zakończył się na terenie przedszkola odśpiewaniem piosenki „Maszeruje wiosna". Miejsce zimy zajął zielony, barwny gaik, z którym dzieci powróciły do placówki.