English German Polish

ciaza

We wrześniu każdego roku, a symbolicznie 9 września, prowadzone są działania w ramach Kampanii „Ciąża bez alkoholu”.


Celem kampanii jest zmniejszenie liczby kobiet pijących w czasie ciąży i promocja abstynencji w tym okresie, zwiększenie wiedzy o negatywnym wpływie alkoholu na płód. Chcemy obalić mit, że w czasie ciąży można pić niewielkie ilości alkoholu. Matki pijące alkohol w czasie ciąży narażają nienarodzone dzieci na wystąpienie nieodwracalnych szkód zdrowotnych, mających konsekwencje w ich dalszym życiu. W większości przypadków kobiety w ciąży sięgają po alkohol z braku wiedzy o tym, że jest to substancja toksyczna ,która może uszkodzić dziecko w łonie matki. Grupą docelową nie są tylko kobiety w ciąży, lecz całe społeczeństwo, albowiem zwykle jest ktoś, kto częstuje kobietę alkoholem, kto jest świadkiem tego, jak pije ona alkohol, albo ktoś zachęcający ją do picia czerwonego wina w ciąży. Alkohol jest substancją toksyczną, a jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko uszkadzając płód. Pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.


Rodzaj i rozmiar uszkodzeń uzależniony jest od okresu ciąży, w którym matka spożywała alkohol, i tak:
-I trymestr ciąży- spożywanie alkoholu może m.in. prowadzić do uszkodzeń mózgu, osłabia rozwój komórek, może uszkodzić serce, nerki oczy, uszy, prowadzić do deformacji twarzy;
-II trymestr- spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu, uszkadza mięśnie,skórę,gruczoły. kości, powoduje poronienia zagrażające zdrowiu matki;
-III trymestr - spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu i płuc, prowadzi do zaburzeń rozwoju wzrostu, uszkodzeń mózgu, przedwczesnego porodu.

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu wypitego w czasie ciąży - od początku jej trwania aż do porodu. Skutki spożycia nawet najmniejszej ilości alkoholu mogą być nieodwracalne -czyli FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy. Jest to jednostka chorobowa obejmująca nieprawidłowości neurobehawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych.Dzieci z FAS mogą urodzić się w każdej rodzinie, a jedynym powodem wystąpienia tego zaburzenia jest spożywanie nawet niewielkich dawek alkoholu przez matkę.


Dla PŁODU NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU. Jedyne hasło jakie winno przyświecać kobietom w ciąży to - NIE PIJĘ ZA JEGO ZDROWIE.
Zapraszamy na stronę: http://www.ciazabezalkoholu.pl/

 

Przygotował
Zespół ds. profilaktyki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Kalendarz Wydarzeń

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl