English German Polish

mg 8 20191215 1517988151
Świąteczny nastrój udzielił się mieszkańcom Turku i sąsiedniej gminy, którzy od piątku do dzisiaj, tj. 15 grudnia 2019 r. uczestniczyli w koncertach, spotkaniach ze świętym Mikołajem, kiermaszu, korowodzie, kolędowaniu i wielu innych atrakcjach pod nazwą „Magia Świąt w Turku”.

Magia wystartowała w piątkowy poranek, 13 grudnia o godz. 10.00. św. Mikołaj ze swoimi elfami zawitał do Urzędu Miejskiego w Turku, gdzie odebrał klucze od miasta i przejął władzę w Turku. W tym samym czasie w Miejskim Domu Kultury zaczęły się warsztaty ozdób świątecznych.

Warsztaty, korowód i inne atrakcje
W sobotę rano, w centrum miasta rozpoczął się dwudniowy kiermasz bożonarodzeniowy, który zakończył się niedzielny wieczór. Podczas kiermaszu można było podziwiać kunszt rękodzielników. Do kupienia były choinki, stroiki, bombki, anioły, świece i wiele, wiele innych ozdób. W samo południe, w siedzibie Stowarzyszenia Przystań otwarta została fabryka Świętego Mikołaja. Pracownicy Mikołaja pomagali mu w pracy, witając dzieci i obsługując wielką maszynę, z która produkowała lalki. Zabawki można było ozdobić za pomocą różnych materiałów, guzików i innych kolorowych rzeczy.

Najwięcej atrakcji organizatorzy, czyli Burmistrz Turku i Wójt Gminy Turek, przygotowali na niedzielę, 15 grudnia. Imprezę zaczął korowód z udziałem dzieciaków i rodziców, na czele którego szedł św. Mikołaj ze swoją świtą. Uczestnicy przeszli ulicami miasta do Placu Wojska Polskiego, gdzie przez specjalną bramę weszli do Krainy Świętego Mikołaja.

Na rynku rozstawione były stoiska rękodzielników. Najmłodsi fotografowali się ze św. Mikołajem, a ze sceny rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu uczestników studia piosenki przy MDK, uczniów szkół podstawowych z Turku i Gminy Turek oraz zespołu Marty Groblicy-Tomczyk.

Były też stoiska ze smakołykami przygotowanymi przez lokalne restauracje i stowarzyszenia z Gminy Turek, oraz ciasta, ciepłe napoje i czerwony barszczyk serwowane przez Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych.

Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową
Rozstrzygnięty został konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. W sobotę Święty Mikołaj, wraz ze śnieżynką Aleksandrą Purcel-Kowalską i elfem Michałem Mękarskim wybrali najpiękniejsze kartki. Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach: przedszkole, szkoła, stowarzyszenia i instytucje.

W kategorii przedszkole, nagrodzona została praca autorstwa Kateryny Tymtsan z Przedszkola Samorządowego nr 7 im. Misia Uszatka.
Wyróżnienie, w tej kategorii trafiło do starszaków z Niepublicznego Przedszkola „Smerfiki”.
W kategorii szkoła zwyciężyła klasa II ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cisewie. Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane klasie II – pracowitym żuczkom, ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Żukach.
W kategorii stowarzyszenia i instytucje zwyciężyło Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR, wyróżnienie trafiło do uczestniczki koła plastycznego Miejskiego Domu Kultury Zofii Klonowskiej.

Iluminacja i koncert na zakończenie
O godz. 18.00 Burmistrz Romuald Antosik włączył specjalny przycisk, po czym zapaliły się tysiące światełek na choince. Po rozświetleniu choinki wśród osób, które dokonały zakupu na kiermaszu bożonarodzeniowym rozlosowane zostały nagrody ufundowane przez rękodzielników.

Magiczny, świąteczny weekend w Turku zakończył się kolędowaniem z Big Bandem. W niedzielny wieczór w Hali Widowiskowo-Sportowej rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu solistów zespołu i zaproszonych gości.
To już czwarta odsłona grudniowej imprezy w naszym mieście. Magia Świąt z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i cyklicznie zapisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Turku.

Podczas imprezy wolontariusze prowadzili zbiórkę publiczną. Pieniądze zbierane były na rehabilitację Kingi Podębskiej
z Turku, która w lipcu tego roku została potrącona na pasach przez samochód.Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Znajdź nas!

Popup

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl