Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
smieciaki

Gdzie po 1 lipca wrzucać pęknięte szkło czy pampersy, co zrobić z popiołem z grilla lub zużytymi oponami, jak potraktować resztki jedzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela ulotka, jaką dla mieszkańców Turku przygotowali urzędnicy magistratu. 15 tys. egzemplarzy broszury lada chwila trafi do domów turkowian.


            Ulotkę przygotowano w taki sposób, by była jak najbardziej przejrzysta. Na każdej stronie znajduje się symbol pojemnika w innym kolorze z wyszczególnieniem śmieci, które można i których nie wolno do danego pojemnika wrzucać. A to wcale nie jest takie oczywiste jakby mogło się wydawać. Dla przykładu: szklanek czy kieliszków nie powinniśmy wrzucać do pojemnika przeznaczonego na szkło, a opakowania po maśle do pojemnika na papier. Każdego dnia mamy mnóstwo szczegółowych pytań, np. o to gdzie wyrzucać pampersy, a gdzie odchody zwierząt. Ta ulotka na bardzo wiele takich pytań udziela odpowiedzi – mówi Waldemar Trojan, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Turku.

            Ulotkę przygotowano w 15 tys. egzemplarzy. Trafią do każdego mieszkania i każdego domu jednorodzinnego w Turku.

            Przypomnijmy, że w Turku śmieci segregowane będą na 4 podstawowe frakcje: papier i tektura; szkło bezbarwne i kolorowe; tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe; odpady biodegradowalne (zielone i kuchenne). Odpady problemowe (niebezpieczne, wielkogabarytowe i remontowe) gromadzone będą oddzielnie i przekazywane do mobilnego lub stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. 

Ł. Maciejewski

pdfJak_segregować_odpady_komunalne_w_Turku.pdf