pszok plakat

Choć działa od miesięcy, nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu i o tym jak bardzo może ułatwić rozwiązanie wielu problemów ze śmieciami. Mowa o PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dlatego Urząd Miejski w Turku rozpoczyna kampanię informacyjną na temat PSZOK-u.

Co to jest PSZOK? Kto może z niego skorzystać? Gdzie się znajduje? Jaki rodzaj śmieci można do niego przywozić? To podstawowe pytania, na które odpowiedzi znalazły się w przygotowanej przez Urząd Miejski w Turku ulotce informacyjnej. Wydrukowano ją w 11 tysiącach egzemplarzy, dzięki czemu druk dotrze do niemal wszystkich gospodarstw domowych w mieście. Pierwsze ulotki trafią do domów turkowian jeszcze w tym tygodniu.

Ulotce towarzyszy wielkoformatowy plakat informujący o lokalizacji PSZOK-u, dniach i godzinach jego otwarcia, a także o rodzajach odpadów, jakie przyjmuje. Plakaty pojawią się na słupach ogłoszeniowych w całym mieście.

Konieczność powołania PSZOK-u wymogła na samorządach nowa ustawa śmieciowa. Zgodnie z nią każda gmina musi utworzyć miejsce, do którego mieszkańcy będą mogli przywozić i bezpłatnie zostawiać posegregowane odpady komunalne (które np. nie mieszczą się w domowych workach czy pojemnikach) oraz wszystkie 3 rodzaje odpadów problemowych, tj. wielkogabarytowe (np. meble, sprzęt AGD), niebezpieczne (np. leki, chemikalia) oraz rozbiórkowe (np. gruz). PSZOK nie przyjmuje jednak śmieci zmieszanych!

Turkowski PSZOK mieści się na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Polnej. Otwarty jest w poniedziałki, środy, piątki (godz. 7-20) i soboty (7-12). Przyjeżdżając do PSZOK-u trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie Turku oraz ponoszenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Miejskiej Turek. Ich brak skutkować może odmową przyjęcia śmieci przez obsługę PSZOK-u.