Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

bylimy czym wy jestecie czym my jestemy wy bdziecie 20140513 1453906902

6 maja 2014 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną. Jego hasło zaczerpnięto z jednego z ewangelickich nagrobków: „Byliśmy czym Wy jesteście, Czym my jesteśmy Wy będziecie". Tematem konkursu była historia ewangelików na terenie miasta Turku i powiatu tureckiego - miejsca zamieszkania i pochówku tej grupy wyznaniowej.

Komisja Konkursowa w składzie Ryszard Kaszyński – prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa a zarazem współorganizator konkursu, Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Witold Wojciechowski, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Turku postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Z pośród gimnazjalistów najlepsza okazała się praca Olgi Dzwoniarek z Gimnazjum w Malanowie, natomiast szkoły średnie najgodniej reprezentował Kacper Kolenda z turkowskiego „ogólniaka". Przyznano także dwa wyróżnienia, które przypadły dla dwóch drużyn: Marleny Dziamara i Aleksandry Straszewskiej z Gimnazjum nr 2 w Turku oraz Dominiki Obielak, Patrycji Szymczak i Ilony Ścibior z Zespołu Szkół Technicznych w Turku.

Sposób wykonania zwycięskich prac wskazuje na niezwykłe zaangażowanie młodzieży w badanie naszej lokalnej historii a zarazem dużą wiedzę z zakresu technik informatycznych. Materiał jaki udało im się zebrać stanowi niewątpliwie obszerny materiał historyczny.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku oraz Towarzystwo Przyjaciół Brudzewa jako organizatorzy konkursu uświetnili spotkanie pokazem nagrodzonych prac a także występami zaproszonych gości: ks. Waldemara Wunsza – pastora Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Turku i Zdzisława Kulawinka – autora książki poświęconej ewangelikom „Tam gdzie konwalie...". Na spotkanie przybyło także liczne grono uczestników bibliotecznego Programu 50+.

Wtorkowe popołudnie podsumował wykład Bartosza Stachowiaka na temat „Turek i jego ulice na przestrzeni wieków", który w interesujący sposób przybliżył historię nazw naszych ulic a jednocześnie zwrócił uwagę na oryginalność nazewniczą niektórych z nich.

{joomplucat:591 limit=5|columns=5}


Spotkanie choć jedno, połączyło dwie historie, dwa wyznania i dwa pokolenia. Dla niektórych uczestników była to wspaniała lekcja historii, dla innych powrót do lat dzieciństwa, wspomnień, czy babcinych opowieści. Najważniejsze by mieć świadomość, iż każdy z nas ma wpływa na budowę lokalnej tożsamości.