Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
80rocznicawojny 1 20190901 1473373139

Mieszkańcy Turku uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Złożono hołd ofiarom, turkowianom, którzy w latach 1939-1945 stracili życie i zdrowie. Słowa wspomnienia tamtych czasów, wygłoszone przez świadka tamtych czasów, Czesława Kuliga, były przestrogą dla wszystkich.

W kościele NSPJ w Turku odprawiona zostania uroczysta msza św. w intencji ofiar II wojny światowej. Wzięli w niej udział turkowianie z licznymi pocztami sztandarowymi. Po nabożeństwie, przy pomniku „Nigdy więcej wojny” u zbiegu ulic Kolska Szosa i Legionów Polskich, odbyła się uroczystość patriotyczna. Po wysłuchaniu przejmującego wycia syren, rozpoczął się montaż słowmo-muzyczny. Młodzi artyści: Alicja Walkowska, Helena Paszak, Gabriela Szczepaniak, Agata Drabina, Julia Marciniak, Mikołaj Zieliński i Patryk Pawlak, podopieczni Sylwii Przybylskiej z Miejskiego Domu Kultury, przedstawili piękną część artystyczną, opartą o piosenki i wiersze o tematyce wojennej. Zebrani uczestnicy uroczystości artystów nagrodzili brawami.

Głos zabrał świadek wydarzeń z lat 1939-1945, dzisiaj już 90-letni Czesław Kulig. Mówił o tragizmie wojny i o sile zjednoczonego narodu, oraz zaśpiewał fragmenty wiosennych piosenek. Opowieść Pana Kuliga była dla zebranych przestrogą, aby nigdy więcej nie powtórzyła się wojna.

Dla upamiętnienia ofiar wojny, liczne delegacje samorządów miasta Turek, powiatu tureckiego, gminy Turek, placówek oświaty, związków, stowarzyszeń, zakładów pracy i organizacji złożyły kwiaty przy pomniku „Nigdy więcej wojny”. Na zakończenie uroczystości, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku zagrała „Warszawiankę”.

{joomplucat:2733 limit=36|columns=6}

Pozostałe aktualności

Turkowski Rynek bierze udział w Konkursie na Modernizację Roku

Zachęcamy do oddawania głosu na turkowski rynek w Konkursie na Modernizację Roku. 

Więcej…

Żłobek Miejski zaprasza na godzinę otwartych zabaw!

Rodziców zainteresowanych zapisaniem dziecka do Żłobka Miejskiego zapraszamy na Godzinę otwartych zabaw, która odbędzie się 19 maja 2026 r. w godz. 15.30-16.30.

Więcej…

Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

Dzisiaj, 11 maja 2026 roku uczniowie klas ósmych rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Na początek zmierzą się z językiem polskim, w kolejnych dniach czekają ich jeszcze matematyka oraz język obcy nowożytny. Egzaminy odbywają się we wszystkich szkołach podstawowych w całej Polsce.

Do egzaminu w trzech turkowskich szkołach podstawowych przystąpiło łącznie 273 ósmoklasistów. To jeden z najważniejszych momentów kończących edukację na poziomie szkoły podstawowej i jednocześnie pierwszy tak ważny sprawdzian decydujący o dalszej ścieżce nauki młodzieży.

W poszczególnych szkołach egzamin zdaje:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 – 68 uczniów,
  •  Szkoła Podstawowa nr 4 – 81 uczniów,
  • Szkoła Podstawowa nr 5 – 123 uczniów.

Większość uczniów wybrała język angielski jako język obcy nowożytny. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, jednak nie można go nie zdać. Wyniki mają natomiast znaczenie podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Tegoroczne wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca.

Wszystkim ósmoklasistom życzymy spokoju, wiary we własne możliwości i jak najlepszych wyników!