Upowszechnienie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej
Projekt pn. „Upowszechnienie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej poprzez organizację konkursów i warsztatów dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Turku dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Projekt polega na zorganizowaniu konkursów o tematyce ekologicznej dla dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z terenu miasta, w których będą do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zakres projektu obejmuje:
- organizację interdyscyplinarnych warsztatów ekologicznych podczas miejskiej imprezy plenerowej, adresowane będą do szerokiego grona odbiorców.
- organizację konkursów o tematyce ekologicznej dla dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z terenu miasta, w których będą do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Tematyka konkursów i warsztatów obejmować będzie takie dziedziny jak: efektywność energetyczna, ochrona powietrza, adaptacja do zmian klimatu, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarki odpadami, ochrony powierzchni ziemi, ochrony bioróżnorodności, świadczeń ekosystemowych, ochrony wód.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii, a także promowanie ekologicznego stylu życia.
Wartość projektu: 42 550,00PLN
Dofinansowanie z WFOŚiGW w Poznaniu: 22 977,00,00PLN (54%)
Segregacja to eko–reakcja! - działania edukacyjne na rzecz prawidłowej segregacji odpadów komunalnych wśród mieszkańców Gminy Miejskiej Turek
Projekt pn. „Segregacja to eko–reakcja! - działania edukacyjne na rzecz prawidłowej segregacji odpadów komunalnych wśród mieszkańców Gminy Miejskiej Turek” otrzymał dofinansowanie w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Projekt ten polega na przeprowadzeniu kompleksowych działań dotyczących edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych skierowanej do wszystkich mieszkańców Gminy Miejskiej Turek.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu przyznał miastu na ten cel dotację w wysokości 70% całkowitych kosztów przedsięwzięcia.
Zakres projektu obejmuje:
- wykonanie edukacyjnych tablic informacyjnych (50szt.) "Zasady jak segregować odpady" i umieszczenie ich pod wiatami gniazd do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajdujących się przy budynkach wielorodzinnych (blokach). Tablice te w prosty i jednoznaczny sposób przekażą wiedzę na temat tego, jakiego rodzaju odpady wrzucamy do poszczególnych kolorów pojemników
- wykonanie i dystrybucja edukacyjnej książeczki ekologicznej z łamigłówkami dla dzieci (2.000szt.), dedykowanej przedszkolakom i uczniom klas I-III szkół podstawowych;
- wykonanie i dystrybucja magnetycznych tabliczek informacyjnych dotyczących poprawnej segregacji odpadów komunalnych (10 000szt.), przedstawiających w prosty sposób zasady segregacji odpadów i służących podniesieniu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta;
- wykonanie i dystrybucja edukacyjnych kalendarzy ściennych na rok 2022 (4.000szt.), zawierających "Zasady jak segregować odpady" – publikacja w postaci kalendarzy edukacyjnych będzie informować o najważniejszych ekoznakach, zasadach selektywnej zbiórki odpadów, a także promować proekologiczny tryb życia mieszkańców.
Projekt ma na celu kształtowanie i podniesienie świadomości ekologicznej wszystkich grup społecznych i wiekowych wśród mieszkańców miasta Turek, wypracowanie w nich umiejętności prawidłowego przygotowania odpadów do ich zbiórki, a także wykształcenie poprzez edukację nawyku segregacji odpadów komunalnych.
Termin realizacji: listopad 2021 r.
Całkowity koszt projektu: 79 700,00 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Poznaniu: 55 790,00 PLN
Kompleksowa termomodernizacja dwóch komunalnych budynków mieszkalnych przy ul. Górniczej 22 i 24 w Turku
Projekt pn. „Kompleksowa termomodernizacja dwóch komunalnych budynków mieszkalnych przy ul. Górniczej 22 i 24 w Turku” otrzymał dofinansowanie w formie pożyczki ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Pożyczka udzielona została na preferencyjnych warunkach w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji i będzie częściowo umorzona w wysokości 15%.
Przedmiotem zadania jest kompleksowa termomodernizacja dwóch bloków komunalnych położonych przy ul. Górniczej 22 i ul. Górniczej 24 w mieście Turek.
Zakres rzeczowy inwestycji wynika z audytów energetycznych obu budynków i obejmuje:
- modernizację instalacji c.o., tj. uzupełnienie izolacji, montaż zaworów na pionach świecowych, uzupełnienie zaworów termostatycznych;
- termomodernizację ścian (ściany zewnętrzne piwnic i wyższych kondygnacji, w tym remont kominów);
- docieplenie stropodachu nad klatkami schodowymi;
- wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej powierzchni wspólnej w piwnicach, na poddaszu i w lokalach mieszkalnych
- wymianę drzwi wejściowych do klatek schodowych wraz z wykonaniem nowych zadaszeń z poliwęglanu;
Ponadto w ramach kosztów niekwalifikowanych wykonano montaż podzielników do pomiaru ciepła i central obsługujących podzielniki, a także remont balkonów (wykonanie nowych izolacji przeciwwilgociowych, obróbek blacharskich i posadzek).
Efektem ekologicznym uzyskanym w wyniku realizacji projektu jest redukcja emisji CO2 o blisko 48% w przypadku każdego z budynków.
Termin realizacji: 11.07.2019 r. – 25.09.2019 r.
Całkowity koszt: 628 173,06 PLN
Dofinansowanie w formie pożyczki: 574 644,00 PLN
Rata pożyczki, która ulegnie umorzeniu: 86 196,60 PLN