English German Polish

edith piaf w muzeum 1 20160322 1742227591

O znanej francuskiej artystce nie bez powodu mówi się „pieśniarka", inne określenie byłoby zbyt banalne. Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zorganizowało dla mieszkańców miasta ucztę duchową. Główną bohaterką była Edith Piaf. Piątkowy wieczór rozpoczął się wernisażem wystawy małżeństwa Anny i Mieczysława Gajosów z Łodzi, zatytułowanej: Edith Piaf – Pieśniarka z paryskiej ulicy.
Anna Dończyk-Gajos zaprezentowała cykl obrazów z serii Moja Piaf, powstałych w latach 2010-2015. Tematy to inspiracje utworami wykonywanymi przez Edith Piaf oraz ważne epizody z jej ciekawego, ale i dramatycznego życiorysu, jak np.: Dziewczynka z Belleville, Metamorfoza, Rozdarcie, Moja karuzela, Akordeonista.

Malarstwo tak różne, jak zróżnicowane były okresy w życiu Paryskiego Wróbelka; czasem szare, smutne, refleksyjne, czasem wielokolorowe, zróżnicowane fakturowo, dramatyczne, pastiszowe, czasem lekkie, pastelowe, subtelne. Tłumaczy to zastosowane różne techniki: akryl, olej, pastel, collage. Obrazy łączy niewątpliwie dogłębna znajomość życia i twórczości pieśniarki oraz szczególna wrażliwość autorki. Anna Dończyk-Gajos ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, także studia podyplomowe w zakresie malarstwa i rysunku na ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Bywa scenografem, dekoratorem wnętrz, ceramikiem.

Mieczysław Gajos jest romanistą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego bogaty i różnorodny dorobek naukowy obejmuje przeszło 100 pozycji, w tym słowniki i podręczniki szkolne do nauki języka francuskiego. W turkowskim muzeum wystawił swoje prywatne zbiory dotyczące Edith Piaf, zbierane od lat z wielką pasją. Są to liczne płyty winylowe, wydawane w różnych krajach, piękne albumy, publikacje prasowe i książkowe, biografie o artystce pisane na przestrzeni wielu lat przez różnych autorów. Jest też jedno z opracowań prof. Mieczysława Gajosa pt. Voici... Edith Piaf. Odsłony z życia Edith Giovanny Gassion. Ciekawostkę stanowi kolekcja partytur z Jej piosenkami. Wydawane w formie jednodniówek, sprzedawane były na paryskich ulicach w latach 1935-1963, a więc w okresie największej popularności artystki. Wystawę uzupełniają oryginalne fotografie, plakaty, nawet fragmenty filmów, spektakli czy próby w paryskim mieszkaniu artystki. Wystawa, dzięki różnym nośnikom ekspozycyjnym, angażuje wiele naszych zmysłów. Warto je wykorzystać poznając bliżej postać Edith Piaf.

W krużgankach znajdziemy też dokumentację z działalności małżeństwa Gajosów: wystaw, prelekcji, spektakli. Oboje są współzałożycielami Autorskiej Grupy Teatralno – Kabaretowej A.K.K. PLONS. Występowali m.in. na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru Małego w łódzkiej Manufakturze, w Centrum Kultury Młodych w Łodzi.

Właśnie spektakl był drugą częścią wieczoru w muzeum. Wzięli w nim udział autorzy: Anna i Mieczysław Gajosowie oraz partnerujący im: Marta Dabkowska (śpiew), Aleksandra i Katarzyna Maciaszek (skrzypce i fortepian) oraz Jacek Malanowski (akordeon). Widzowie mieli okazję posłuchać ciekawych interpretacji utworów wykonywanych kiedyś przez Edith Piaf. Mieczysław Gajos nie tylko reżyserował przedstawienie, śpiewał, ale i doskonale prowadził koncert. Z kolei Anna Dończyk-Gajos z aktorską starannością przedstawiła publiczności fragmenty monodramu, ukazującego artystkę w różnych jej odsłonach. To niezwykłe połączenie klasycznego teatru z estradą spowodowało, ze widać było wzruszenie i chyba radość z możliwości uczestniczenia w tak nietypowym wieczorze, w kameralnych warunkach sali fortepianowej. Kto był, zapewne niczego nie żałuje...

Wystawę można oglądać w salach muzeum do 30 kwietnia.

kurator wystawy:
Ewa OgrodowczykKalendarz Wydarzeń

Kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Na skróty

Znajdź nas!

0 final-mistrzostw-wielkopolski-kadetow-w-

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.