English German Polish

stary dokument miniatura

Wszystkich miłośników historii naszego miasta zapraszamy na otwarcie wystawy „Turek w starym dokumencie", której otwarcie odbędzie się 5 lutego 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa inauguruje cykl imprez związanych z jubileuszem 675-lecia naszego miasta.Dzieje miasta Turku od ponad stulecia przyciągały uwagę regionalistów, którzy pierwsi ten temat wprowadzili do dorobku historiografii. W zespole Akt miasta Turek z XIX i XX w., który jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Poznaniu, Oddział w Koninie, zachował się odpis dokumentów znajdujących się w Metryce Koronnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Do dokumentów z okresu panowania Wazów, dołączony jest list Jerzego Giedrojcia do Magistratu miasta Turek z 1920 r.

Turek daje się uchwycić dzięki dobrze zachowanym inwentarzom i rewizjom dóbr stołowych arcybiskupów gnieźnieńskich z XVI-XVIII wieku. Inwentarze i rewizje szczegółowo odnotowują zabudowę miasta i wsi należących do klucza turkowskiego wydzielonego z XVI w. z klucza uniejowskiego. Podają spisy mieszkańców ich prawa zagwarantowane w przywilejach oraz obowiązki. Turek należy do tych miast, które mają dobą dokumentację źródłową umożliwiającą badania nad przestrzenią zurbanizowana i gospodarcza znajdującą się strefie jego dominujących wpływów. Źródła te kompleksowo wykorzystywano w literaturze. W końcu XIX w. zwrócił na nie uwagę J. Korytkowski w swojej monumentalnej pracy a arcybiskupach gnieźnieńskich, a ponad 150 lat później J. Topolski w publikacjach o rozwoju latyfundiów metropolii gnieźnieńskiej.

Do ważniejszych źródeł systematycznie odnotowywanych w aktach miejskich Turku, zarówno wytworzonych przez urzędy burmistrzowski i radziecki, jak i wójtowski wraz z ławą należą akty elekcji władz. Dzięki nim możemy poznać długą listę włodarzy miasta, zagadnienie ustrojowe. Z podejmowanych uchwał (lauda) wnioskujemy o najistotniejszych problemach, których rozwiązania oczekiwali zarówno mieszkańcy, jak i właściciel miasta Niekiedy z zachowanych spisów ksiąg i narzędzi władzy dowiadujemy się o stanie archiwum miejskiego.

Zapraszamy na wystawę oraz do udziału w kolejnych wydarzeniach, odbywających się w ramach jubileuszu 675-lecia miasta.
turek w starym dokumencie inauguruje jubileusz miasta 6 20160205 1660253565

Kalendarz Wydarzeń

Maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Na skróty

Znajdź nas!

0 final-mistrzostw-wielkopolski-kadetow-w-

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.