English German Polish

wizyta 8 20190401 1810293022

Do szkół podstawowych nr 5 i nr 1 w Turku, zgodnie z wieloletnią tradycją, zawitali uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły KGS z partnerskiego miasta Wiesmoor w Niemczech. Młodzież czerpie wiele korzyści z wymian międzynarodowych. Mogą one wpłynąć na rozwój ścieżek zawodowych i życie osobiste. Głównym celem jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej. Dzięki temu młodzi ludzie, jak i kadra biorąca udział w wymianach, mają okazję poznać nowe metody pracy, poprawić jakość kształcenia oraz tworzyć innowacyjne treści nauczania i wychowania.

Od 24 do 30 marca 2019 r. niemieckie dzieci były przyjmowane przez polskie rodziny, gdzie znalazły bardzo dobrą opiekę i ciepło, a wolny czas wypełniony został ciekawymi propozycjami. Zespół nauczycieli z obu szkół: dyrektor Zdzisława Kośla, dyrektor Elżbieta Pokojowa, Elżbieta Pacześna, Aneta Ulańska-Grabowska i Izabela Cytrowska odpowiedzialny za pobyt naszych gości przygotował atrakcyjny program. Wszystkie działania mogły zostać zrealizowane dzięki pracy innych zaangażowanych nauczycieli.

Wizyta była krótka, ale bogata w wydarzenia. Już w poniedziałek zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie burmistrz Romuald Antosik i przewodnicząca Rady Miasta, Mariola Kadrzyńska-Siwek, powitali naszych gości i opowiedzieli o mieście. Nie zabrakło oczywiście słodyczy i upominków dla dzieci oraz opiekunów. Tego samego dnia odwiedziliśmy także Muzeum J. Mehoffera. Uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych i obejrzeliśmy wystawy muzealne. Uczniowie wykonali piękne dzwonki, które zabrali ze sobą na pamiątkę.
Zgodnie z założeniami projektu uczniowie uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych. Na lekcji plastyki młodzież wykonywała kartki wielkanocne techniką guilling”u, a na zajęciach z muzyki grała na tubach i śpiewała w języku niemieckim oraz polskim. Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły, a panująca na nich atmosfera sprzyjała międzynarodowej integracji.
W czwartek zabraliśmy naszych gości na wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Wspólnie z przewodnikiem poznaliśmy zakątki Starego Miasta Poznania oraz najważniejsze zabytki. Braliśmy udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie uczestniczyliśmy w wypieku tychże specjalności i poznaliśmy ich recepturę.
Piątek minął nam równie przyjemnie. Od rana gościliśmy w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce, gdzie Ewa Dzieran-Hadław przygotowała dla nas wiele atrakcji; między innymi wykonywaliśmy wielkanocne kompozycje z gliny rzeźbiarskiej. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu. Największą popularnością cieszyło się szukanie jajek, zabawy ze zwierzakami i przejażdżka ciągnikiem. Na koniec było też coś dla podniebienia – drożdżówki i świeże ciasto.
Wieczorem zaprosiliśmy rodziny polskie goszczące dzieci niemieckie na pożegnalną kolację do stołówki Szkoły Podstawowej nr 5.
Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - organizacji międzynarodowej utworzonej przez rządy obu krajów i współpracy wielu ludzi, przede wszystkim rodzin: Pietrzaków, Oleksy, Smaków, Fijałkowskich, Augustyniaków, Chojnackich, Musiałkiewicz, Kujawów, Sosińskich, Schäfer, Sewioł i Świniarskich, ale również nauczycieli, którzy pomagali zespołowi koordynującemu w realizacji przygotowanego programu.
Dzieci niemieckie i ich opiekunowie bardzo dziękowali wszystkim za tak miłe i serdeczne przyjęcie. Szkoda tylko, że tych sześć dni tak szybko minęło i piękna przygoda się skończyła. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że dzieci o sobie nie zapomną i utrzymają kontakt listowy czy e- mailowy. Już we wrześniu tego roku uczniowie naszych szkół będą przebywać na wymianie w Wiesmoor, zatem zawarte znajomości i przyjaźnie znów odżyją.

Materiał prasowy Szkoły Podstawowej nr 5


Kalendarz Wydarzeń

Czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl