English German Polish

je 4 20181112 1627361407
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku włączyła się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość odbyła się 9 listopada. Wśród zaproszonych gości zaleźli się: - p. Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turku, p. Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum w Turku, p. Witold Lewandowski, przedstawiciel Nadleśnictwa Turek, p. Jerzy Włodarczyk, przewodniczący Rady Rodziców. Gościem honorowym była p. Halina Łukaszewska, wieloletni Przyjaciel Szkoły.

W wyjątkowy nastrój tego uroczystego dnia wprowadził nas Teatr „Szpilka”. Uczniowie, kontynuując regionalny projekt w technice cieni, przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Jak to z niepodległością w Turku było?”. W historycznej inscenizacji wziął udział dyrektor Muzeum Miasta Turku p. Bartosz Stachowiak.

Uroczysty apel z udziałem całej społeczności szkolnej prowadzili uczniowie III klasy gimnazjalnej: Kinga Piskuła i Hubert Kozelan. O godz.11.11 –wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji i uroczyście odśpiewali hymn państwowy przed budynkami szkoły. Po zakończeniu hymnu państwowego uczniowie klas I – VIII oraz oddziały gimnazjalne utworzyli Łańcuch Niepodległości, wzdłuż ulic naszego miasta, łączących oba budynki szkoły, od ul. 3 Maja do ul. Parkowej. Do Łańcucha przyłączyli się przechodnie, zachęcani do udziału w tej akcji z balkonu miejskiego Ratusza. Byli to uczniowie: Hubert Majka, Jakob Loba, Weronika Karolak, Michalina Stasiak.

Po godz. 12.00 wyruszył Zwiastun Niepodległości. W przededniu Święta 11 Listopada uczniowie SP nr 1 w Turku wcielili się w postaci historyczne marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i jego rodzinę. Rolę Józefa Piłsudskiego zagrał Gabriel Urbaniak, Aleksandry Piłsudskiej – Wiktoria Jesiołowska, córki Wandy – Amelka Perlińska, córki Jadwigi – Zosia Werbińska. Korzystając z uprzejmości p. Marcina Klinkiewicza – właściciela stadniny wybrali się bryczką na przejażdżkę po naszym mieście. Marszałek i jego rodzina pozdrawiali mieszkańców Turku z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Rozdawali okolicznościowe pocztówki z podobizną Marszałka, życząc radosnego przeżywania święta.

Uczniowie odwiedzili włodarza naszego miasta. Byli też w Muzeum, bibliotekach, przedszkolach, wstępowali do sklepów. Przejażdżka odbyła się ulicami: 3 Maja, ul. Kaliską, Kolską, a przede wszystkim ul. Piłsudskiego, która swoją nazwę zawdzięcza Marszałkowi. Tym miłym akcentem pragniemy przypomnieć, że dbanie o niepodległość jest naszym zadaniem ciągłym i zawsze aktualnym.

Ponadto uczniowie przebrani za mieszkańców z czasów kiedy niepodległość wróciła do Turku wspólnie z mieszkańcami świętowali stulecie Odzykania Niepodległości rozdawali biało – czerwone serca, a byli to Maciej Stachowiak, Miłosz Wojciechowski, Maurycy Kowalski, Oliwier Adamczyk, Zuzia Czekała, Jorgos Eustathiou, Lenka Gradzik, Ala Kolasińska z klasy 5d.

Materiał prasowy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku 


Kalendarz Wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Znajdź nas!

Popup

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl