Konkurs Planeta Energii 1
Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie klasy III E ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, którzy wraz z nauczycielką Grażyną Sujewicz dołączyli do grona laureatów „Planety Energii” – programu organizowanego od ponad 7 lat przez Grupę Energa. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Turek odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.

Wycieczka do elektrowni, ćwiczenia z ratownikiem medycznym, przygotowanie artykułu o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektrycznych do gazetki szkolnej czy rozdawanie mieszkańcom miasta ulotek zachęcających do oddawania elektrośmieci do punktów zbiórki – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez dzieci z „Jedynki” podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii” wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2, odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

Kreatywnie o energii w Turku
Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Turku podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Turek, w którym od ponad pięćdziesięciu lat działa konwencjonalna elektrownia, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

–Projekt „Planeta Energii” realizowany przez Grupę Energa jest świetnym sposobem pokazania dzieciom, że nauka nie musi być „nudna”, a wręcz przeciwnie: to edukacyjna przygoda, pełna zabawy i emocji, eksperymentów, spotkań z ciekawymi ludźmi, motywująca do działań i poszukiwań, zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. To mój trzeci udział w konkursie „Planeta Energii”, pomimo to decyzja o przystąpieniu jest dla mnie za każdym razem wielkim wyzwaniem. Tym większą satysfakcję sprawiła mi i uczniom wiadomość, że znaleźliśmy się w gronie 10 nagrodzonych klas. Okrzykom radości i piskom dzieci nie było końca – mówi pani Grażyna Sujewicz, nauczycielka klasy III E ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku. –Nasze zwycięstwo to sukces wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w realizację projektu, za co serdecznie wraz z dziećmi dziękujemy.

Naukowe miasteczko pełne pozytywnej energii
Założenia projektu „Planeta Energii” uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

–Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek. –Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na „Planecie Energii”! – dodaje.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Turku. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Turek to jedno z miast, w których gościć będzie „Planeta Energii”. W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Sieradz i Tarnobrzeg.