English German Polish

magia nie chemia 5 20170307 2010552888
W Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyły się niecodzienne zajęcia z chemii. W „Jedynce” gościł jej absolwent, obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego - Piotr Dzwoniarek.

Starszy kolega w interesujący sposób wprowadził uczniów w tajniki tego ciekawego i nieco magicznego przedmiotu. Warto zaznaczyć, że Piotr Dzwoniarek ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. jest finalistą 59. Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej, stypendystą programu "Indeks Start2star", laureatem 18. Konkursu Chemicznego zorganizowanego przez Wydział Chemii UAM w Poznaniu, zdobył wiele pierwszych nagród na studenckich konferencjach naukowych Ogólnopolska Szkoła Chemii. Przygotowuje pokazy eksperymentów w ramach Nocy Szalonego Chemika, wygłasza wykłady popularnonaukowe w ramach Dni Otwartych UW.

Na początku młody chemik w bardzo prosty i zrozumiały sposób przybliżył podstawowe wiadomości z chemii. Potem wykonał intrygujące i zaskakujące doświadczenie z łatwopalnym gazem – butanem. Najpierw do szklanki wypełnionej wodą, za pomocą rurki, zaczął wtłaczać gaz. Na skutek tej reakcji powstała piana, którą delikatnie wziął na rękę i podpalił. W tym momencie wszyscy na sali wstrzymali oddech. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i ogień nie poparzył dłoni studenta. Okazało się, że woda stała się naturalnym izolatorem między skórą a płomieniem, wchłonęła wytworzone ciepło i ugasiła go. Widownia była zaskoczona tym, co zobaczyła. Później Piotr Dzwoniarek zaprezentował nieskomplikowane, a zarazem ciekawe badanie, które możemy samodzielnie wykonać w domu. Do pudełek po kliszach nalał wody. Potem dodał do nich tabletki musujące i szybko zakrył pojemniki wieczkami. Po kilku minutach, ku uciesze publiczności, opakowania wystrzeliły w powietrze. Na sali rozbrzmiały gromkie brawa i głośny śmiech. Następnie pokazał, jak wytwarzana jest „pasta do zębów dla słoni”. Do tego eksperymentu użył plastikowej butelki, do której wlał wodę, płyn do mycia naczyń i tajemniczy składnik, którego nazwy nasz „czarodziej” nie chciał nam zdradzić. Powstałą mieszankę umieścił na specjalnie przygotowanej macie. Po kilku sekundach z butelki, jak z wulkanu nastąpiła erupcja, podczas której na zewnątrz wydobyła się pomarańczowa piana. Ten eksperyment z pewnością wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony głośnymi owacjami. Podczas tych niesamowitych zajęć mieliśmy okazję zobaczyć i podziwiać jeszcze kilka równie atrakcyjnych doświadczeń. Po pokazie odbyły się jeszcze w salach lekcyjnych warsztaty dla klas szóstych o zanieczyszczeniach powietrza i wykrywaniu składników odżywczych w pożywieniu.

Lekcja chemii wszystkim uczniom przypadła do gustu. Ciekawe, intrygujące i zaskakujące eksperymenty przekonały nas, że jest to bardzo interesująca dziedzina nauki. Po tych zajęciach z pewnością wielu uczniów „Jedynki” będzie chciało mocniej zagłębić się i bliżej poznać ten nieco magiczny przedmiot.


Kalendarz Wydarzeń

Marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Na skróty

Znajdź nas!

0 final-mistrzostw-wielkopolski-kadetow-w-

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 88, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.