English German Polish

wydarzenie
#Biblioteka – właśnie pod takim hasłem odbywa się tegoroczny XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podobnie jak w latach ubiegłych, do akcji przyłącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Turku, która i w tym roku przygotowała szereg atrakcji, mających na celu promocję czytelnictwa oraz samej instytucji. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty turkowskiej biblioteki w dniach od 7 do 15 maja.

Choć Tydzień Bibliotek oficjalnie rozpoczyna się 8 maja Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, to turkowska instytucja rozpocznie świętowanie już dzień wcześniej. 7 maja bowiem o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla dorosłych czytelników z Michałem Ogórkiem - popularnym dziennikarzem, felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym. Kolejnego dnia o godz. 10.00 turkowską bibliotekę odwiedzi jeden z najbardziej znanych ilustratorów literatury dziecięcej – Daniel de Latour, który poprowadzi z dziećmi warsztaty plastyczne na podstawie książki „Kamienica” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel.

Usatysfakcjonowani powinni być także fani horroru i twórczości Jarosława Klonowskiego, 10 maja bowiem o godz. 19.00 odbędzie promocja jego najnowszej książki pt. „Zimna fala”. Jak podkreśla sam pisarz, to nie będzie klasyczne spotkanie autorskie. Zimna Fala jest projektem z niemal 20-letnią metryką. Wszystko zaczęło się od trójki bydgoskich licealistów i pomysłu nakręcenia dokumentu o bezdomnych. W ten sposób odkryli miejską legendę - człowieka o ksywie Żrący, który od lat terroryzował okolice bydgoskich osiedli Bielawy i Bartodzieje. Kiedy więc zniknął jeden z trójki chłopaków, a potem znaleziono jego okaleczone ciało na Wyspie Młyńskiej na pozostałą dwójkę padł blady strach. Teraz, po 20 latach kolejni młodzi zainteresowali się sprawą. Znalezione nad nieistniejącym już pubem Mixtura stare taśmy magnetofonowe okazały się nagraniem nieżyjącego nastolatka. Co robiły w Turku? I jaki to ma związek z bezdomnymi, którzy squatowali w Turku? Kim jest tajemniczy Jacek Piórkowski, który komunikował się z odkrywcami po wysłuchaniu przez nich kaset? Czy jego profil na FB jest prawdziwy, czy to jakaś pułapka psychopaty? I skąd ten człowiek znał numery telefonów do dzieciaków z Mixtury? Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do turkowskiej biblioteki.


W trakcie trwania Tygodnia Bibliotek zainaugurowany zostanie także, odbywający się w ramach projektu „Z książką można wiele”, cykl spotkań dla dzieci odbywających się pod hasłem „Niehandlowa z książką”. 12 maja , w niedzielę o godz. 17.00 rozpocznie go Justyna Bednarek, którą młodzi miłośnicy literatury pokochali za serię o przygodach skarpetek. Autorka znana jest także z takich książek „Pięć sprytnych kun”, „Babcocha” a także z serii dla najmłodszych „Dusia i Świnek-Psinek”. Jednak podczas niedzielnego spotkania w turkowskiej bibliotece pisarka zaprezentuje swój skarpetkowy teatrzyk. Projekt w ramach którego w Turku zagości Justyna Bednarek został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Dla dzieci biblioteka przygotowała także niezwykłe warsztaty, na których gościnnie wystąpi Zły Kocurek, bohater znanej książkowej serii dla dzieci. Podczas twórczych zajęć maluchy będą mogły nie tylko poznać kocie zwyczaje, ale także własnoręcznie wykonać zabawkę dla swojego czworonożnego pupila. Na spotkanie ze Złym Kocurkiem zapraszamy 14 maja o godz. 17.00.


Ostatnia z atrakcji podczas Tygodnia Bibliotek odbędzie się 15 maja o godz. 18. Będzie to spotkanie z młodym, utalentowanym pisarzem Arnoldem Cytrowskim, podczas którego zaprezentowana zostanie jego debiutancka powieść „Przez czas i przestrzeń”.


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to także szereg spotkań dla grup zorganizowanych. Na najmłodszych czekać będzie sympatyczny Zły Kocurek oraz pokazowe warsztaty konstrukcyjne, nieco starsi spotkają się z Arnoldem Cytrowskim, by dowiedzieć się więcej o jego debiutanckiej powieści.
Spotkaniom, warsztatom i zajęciom towarzyszyć będzie także konkurs z hasztagiem, skierowany do wszystkich użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im Włodzimierza Pietrzaka w Turku, którzy w czasie trwania Tygodnia Bibliotek zrobią sobie zdjęcie w turkowskiej instytucji i oznaczając je #bibliotekaturek zamieszczą na portalach społecznościowych. Ponadto w trakcie Tygodnia Bibliotek obowiązywać będzie darmowy zapis i anulacja kar za przetrzymanie materiałów bibliotecznych!

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Na skróty

Znajdź nas!

Popup

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.