English German Polish

alts 1 20180413 1197194494

Począwszy od pierwszych spotkań w Amatorskiej Lidze Tenisa Stołowego rozgrywanych w Szkole Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku w sezonie 2017/2018 drużyny, które wygrywały swoje mecze liderowały w tabeli do momentu porażki. Wygrane sprawiały poczucie dobrze wykonanej pracy, a przegrane dołowały pokonane zespoły. W obecnym sezonie w lidze startowało 21 zespołów, a ile zagra w kolejnym sezonie 2018/2019, czas pokaże.

Jednak różnica pomiędzy drużynami jest nieraz zbyt duża i z tego względu, po zakończeniu ligi należy rozważyć inną koncepcję rozgrywania Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego w następnym sezonie.


Ostatnia i zarazem decydująca o mistrzowskim tytule runda rozgrywek w Amatorskiej Lidze Tenisa Stołowego, odbyła się 28 marca w Szkole Podstawowej nr 5. Drużyna Mleczarni przed ostatnią kolejką zgromadziła w 20 meczach 56 punktów i prowadziła w tabeli ALTS. Drugi w ligowej tabeli zespół Mać Mir miał rozegranych 19 spotkań i 53 punkty na swoim koncie. Wygrana drużyny Mać Mir za 3 pkt., w ostatniej kolejce dawała jej tytuł mistrzowski. Osiągnięcie innego wyniku równało się z utratą mistrzostwa. W ostatniej kolejce to zespół Raveny grający w składzie: Marek Janiak, Jakub Karpiński, Łukasz Wejzer „rozdawał karty”. Wcześniej jednak drużyna Raveny rywalizowała z zespołem KoSta, odnosząc zwycięstwo, po dobrym spotkaniu 4:1. Mecz decydujący o tytule mistrzowskim zespół Mać Mir rozgrywał z drużyną Raveny. Mecz rozpoczął się od pojedynków singlowych w których naprzeciwko siebie stanęli: Mirosław Świtalski – Marek Janiak oraz Maciej Wojtkowiak – Jakub Karpiński. W pierwszym pojedynku Świtalski pokonał 3:1 Janiaka i prowadzenie 1:0 w meczu objęła drużyna Mąć Mir. W drugim Maciej Wojtkowiak przegrywał 1:2. Jednak wygrywając czwartego seta doprowadził do remisu 2:2. Piątego seta i pojedynek, po wyrównanej grze wygrał Jakub Karpiński doprowadzając do remisu 1:1 w meczu. W kolejnych dwóch pojedynkach singlowych i deblu drużyna Mać Mir nie mogła stracić punktu, który równał się z utratą mistrzowskiego tytułu. Dwa następne pojedynki singlowe pokazały, że wszystkie wyliczenia na papierze są nic nie warte i najważniejsze rozstrzygnięcia zapadają przy stole. W pojedynku Świtalskiego z Karpińskim dramaturgia trwała do samego końca. Po trzech setach prowadził Mirek Świtalski 2:1, a jednak końcowa wygrana 3:2, po zaciętym boju przypadła Kubie Karpińskiemu. Po trzecim pojedynku wynik meczu brzmiał 2:1 dla zespołu Raveny. Praktycznie po trzech pojedynkach można, by było zakończyć mecz. Strata drugiego punktu pozbawiła zespół Mać Mir mistrzowskiego tytułu. W kolejnym pojedynku Maciej Wojtkowiak dość pewnie wygrał 3:0 z Markiem Janiakiem i stan meczu był remisowy 2:2. O wygranej w meczu miała zadecydować gra deblowa. Pierwszego seta wygrał zespół Mać Mir. W drugim secie dopiero gra na przewagi zdecydowała o ponownej wygranej Mać Mir. Trzecia odsłona debla stała się już formalnością i po zaciętej i pasjonującej grze wygrał Mać Mir pojedynek i mecz wynikiem 3:2. Po ostatnim meczu zespół Mać Mir zajął drugie miejsce w tabeli ALTS wywalczając tytuł I wicemistrza.

Dyrekcja OSiR Turek i 21 zespołów uczestniczących w lidze ALTS składają podziękowania dyrekcji i pracownikom administracyjnym Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku za pomoc w organizacji zawodów.

Ogólne podsumowanie ALTS – w lidze rozegrano 210 meczy z których można wyróżnić bardzo dobre i pechowe mecze. Zespoły prezentowały praktycznie 3 poziomy umiejętności gry. Po raz pierwszy wystartowały zespoły z Brudzewa i Mąkolna, co bardziej uatrakcyjniło ligę. Najstarszym zawodnikiem ALTS, był Stanisław Kuciński (87 lat) z drużyny Emeryci Dobra. W lidze startowało 21 zespołów, które w następnym sezonie śmiało można podzieli na trzy ligi. Pierwsza ósemka powinna grać w I lidze, zespoły od miejsca 9 do 14 tworzyły, by II ligę, pozostałe drużyny z miejsc 15 – 21 to III liga. Takie rozwiązanie dla niektórych zespołów jest nie na rękę, gdyż bardzo lubią „ogrywać słabsze drużyny i upajać się papierowym zwycięstwem”. Dopiero walka w poszczególnych ligach dała, by odpowiedź jaką wartość prezentują poszczególne drużyny. Uczestniczenie w turniejach ogólnopolskich i regionalnych, przez zawodników z ALTS jest wskazane. Zdobywanie doświadczeń na różnych arenach sportowych powinna być przenoszona na nasze rozgrywki. I dopiero w następnych latach starać się powinniśmy zorganizować najpierw turniej regionalny, a później ogólnopolski. Kolejnymi problemami do rozwiązania w ALTS jest pozyskanie sponsora tytularnego lub kilku sponsorów, którzy by wspomagali ligę ALTS. Wynegocjowanie sali na stałe i w dogodniejsze terminy do rozgrywania meczy w rozmowach z UM Turek i OSiR–em Turek.

Mleczarnia – to drużyna, która grała najrówniej w przekroju 20 spotkań mając najbardziej wyrównany skład zespołu. Pokazując skuteczną i zaciętą walkę o mistrzostwo do samego końca rozgrywek.
Zawodnicy zespołu Mleczarni, interesują się grą w tenisa stołowego od dziecka, ale z różnych względów sportowych i poza sportowych nie grali w profesjonalnej lidze tenisa stołowego. Największe doświadczenie i osiągnięcia sportowe posiada Marek Kamiński. W roku 1973 brał udział w Mistrzostwach Polski Młodzików w których dotarł do finałów. Zdobywał kilkanaście razy mistrzostwo miasta Turku i powiatu tureckiego.
Sebastian Tomaszak – będąc uczniem XXXII LO w Łodzi i uczestnicząc w 2012 roku w „Licealiadzie” zajął 2 miejsce. Wygrywał turnieje gminne i powiatowe.
Marek Baranowski najczęściej uczestniczył w turniejach gminnych i powiatowych w których zdobywał mistrzowskie tytuły.
Na pytanie czy są za podziałem na ligi odpowiadają jednym głosem TAK.
W przekroju 20 spotkań osiągnęli następujące rezultaty:
wygrane za 3 pkt. – 17 meczy
wygrane za 2 pkt. – 2 mecze
przegrane za 1 pkt. – 1mecz

Mać Mir – drużyna potrafiła rozegrać wspaniałe jak i bardzo słabe mecze. Osiągając lepszy wynik w meczach za 2 punkty i w tym przegranym za 0 punktów zdobyła, by mistrzostwo ALTS.
Mirosław Świtalski, Maciej Wojtkowiak to zawodnik, którzy od przeszło 20 lat plasuje się w czołówce zawodów gminnych, powiatowych i regionalnych.
W przekroju 20 spotkań osiągnęli następujące rezultaty:
wygrane za 3 pkt. – 17 meczy
wygrane za 2 pkt. – 2 mecze
przegrane za 0 pkt. – 1 mecz

Krzysztof / Jacek – kolejny zespół, który na początku rozgrywek zgłaszał swoje aspiracie do mistrzowskiej korony. Jednak słabsze wyniki w pięciu spotkaniach zadecydowały, że uplasowali się na trzecim miejscu.
Krzysztof Matuszak, Jacek Budka są kolejnymi zawodnik, którzy brali udział w rozgrywkach gminnych, powiatowych i regionalnych w których zajmowali miejsca w czołówce zawodów.
W przekroju 20 spotkań osiągnęli następujące rezultaty:
wygrane za 3 pkt. – 15 meczy
wygrane za 2 pkt. – 3 mecze
przegrane za 1 pkt. – 1mecz
przegrane za 0 pkt. – 1mecz

Końcowa klasyfikacja ALTS

1. Mleczarni Turek – Marek Baranowski, Marek Kamiński, Sebastian Tomaszak
2. Mać Mir – Mirosław Świtalski, Maciej Wojtkowiak
3. Krzysztof/Jacek – Krzysztof Matuszak Jacek Budka
4. Ravena – Marek Janiak, Jakub Karpiński, Łukasz Wejzer
5. Unikat – Trans BHP – Bogumił Kamiński, Dariusz Trzmielewski, Jakub Sosenka
6. Znicz Władysławów – Andrzej Ratajczyk, Michał Światowski, Tadeusz Kamiński
7. Orzeł Kawęczyn – Marcin Mazurek, Krzysztof Darul, Mariusz Mazurek
8. KoSta – Jerzy Parada, Stanisław Mikosik
9. Maślany – Paweł Gronostaj, Adrian Wawrzyniak
10. DAMA – Mariusz Rojek, Dariusz Pawłowski
11. RZ 1 - Ryszard Błaszczyk, Lech Tołkacz
12. W i R – Remigiusz Wojciechowski, Witold Bugaj
13. HEJ – Henryk Piątek, Ryszard Woźniak
14. Emeryci Dobra – Józef Bednarek, Stanisław Kuciński, Adam Chojecki
15. Oczko Brudzew – Dawid Kałużny, Paweł Cichoń, Paweł Włodarczyk
16. Dobrzanie – Zbigniew Dawid, Jerzy Durka
17. Czerniaki –Tomasz Czerniak, Konrad Czerniak
18. VIP – Jan Żerkowski, Grzegorz Dębek, Budka Łukasz
19. Płomyk Mąkolno – Krystian Piechocki, Jakub Kowalski, Tomasz Zieliński
20. Mały i Cichy – Tomasz Adamczak, Łukasz Kurek, Krystian Cichy
21. Włodarczyk – Marek Włodarczyk, Eryk Włodarczyk


Kalendarz Wydarzeń

Kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Na skróty

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.