English German Polish

IMG 2509

W uwagi na stan epidemiczny, termin uruchomienia parkomatów w strefie płatnego parkowania został przełożony na poniedziałek, 4 maja. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odstępu między osobami stojącymi przy parkomacie. Powierzchnie dotykowe parkometru (klawiatura, kieszenie odbioru biletów i odbioru oraz wlotu monet), będą kilka razy dziennie dezynfekowane.

Umowa z firmą, która zainstalowała i obsłuży parkomaty, zawarta została w lutym tego roku. Ponieważ kontrahent został wybrany w trybie prawa zamówień publicznych, nie ma już możliwości dalszego odwlekania uruchomienia strefy płatnego parkowania.
 
Bilety parkingowe


Od poniedziałku, 4 maja każdy parkujący w strefie płatnego parkowania będzie musiał w jednym z parkomatów zlokalizowanych w strefie, wykupić bilet parkingowy. Opłaty za parkowanie wynoszą: 1 zł za pół godziny i 2 zł za godzinę. Każdy wykupując bilet będzie musiał podać numer rejestracyjny pojazdu i czas parkowania. Bilet obowiązkowo trzeba będzie umieścić za przednią szybą w takim miejscu, aby z łatwością mogła odczytać go obsługa parkingu. Poniżej pokazujemy instrukcję obsługi parkomatu.
Bilet parkingowy można kupić także za pomocą aplikacji APCOA Flow, którą można pobrać w Google Sklep Play oraz App Store. Wówczas nie trzeba już drukować w parkomacie żadnego biletu, ani umieszczać go za szybą.


parkomaty 1

Kontrola biletów

W strefie płatnego parkowania ustawionych zostało 14 parkomatów przy ulicach: Kaliskiej, Pl. Wojska Polskiego, Pl. Sienkiewicza, Szerokiej, Browarnej i Kolskiej, w odległości ok. 100 m od siebie. Bilet z parkomatu będzie zawierał informację o pojeździe oraz opłaconym czasie parkowania.
Pracownicy firmy obsługującej parkingi, wyposażeni m.in. w czytniki tablic rejestracyjnych, będą sprawdzać czy właściciel pojazdu opłacił postój, oraz czy nie przekroczył czasu parkowania. W przypadku postoju bez opłacenia biletu, w tym braku ważnego biletu parkingowego, sporządzą dokumentację (w tym zdjęcia) do naliczenia 50 zł kary.

parkomaty 2
parkomaty 3

Abonamenty i zwolnienia

Tak jak wcześniej, nadal będzie można wykupić abonament na postój w strefie płatnego parkowania. W tym celu należy udać się do biura obsługi parkingów, które znajduje się przy ul. Szerokiej 8 w Turku. Mieszkańcy strefy za parkowanie zapłacą abonament w cenie 20 zł/miesiąc, natomiast pozostałe osoby (np. pracownicy punktów zlokalizowanych przy ulicach w strefie płatnego parkowania) 100 zł/miesiąc.
Z opłaty za postój ustawowo zostali zwolnieni właściciele pojazdów elektrycznych. Oni nie muszą kupować i drukować biletów w parkomacie. Zarejestrowane w Polsce pojazdy elektryczne znajdują się w bazie pojazdów elektrycznych. Obsługa parkingu sprawdzi, czy samochód znajduje się w bazie i będzie wiedziała, czy zaparkowany pojazd jest zwolniony z opłaty.

Z opłaty za postój do 2 godzin dziennie, zwolnieni są także zasłużeni honorowi dawcy krwi. Mogą oni bezpłatnie korzystać ze strefy jeżeli:
- są zameldowani na pobyt stały w Turku,
- honorowo oddali krew w ilości: kobieta 15 litrów, mężczyzna 18 litrów,
- posiadają ważne prawo jazdy i prawo do dysponowania pojazdem.

Osoby te składają do Urzędu Miejskiego w Turku wniosek o zwolnienie z opłat, w którym m.in. wpisują, którego pojazdu zwolnienie będzie dotyczyło (podają numer rejestracyjny pojazdu). Samochody zasłużonych honorowych dawców krwi znajdują się zatem w rejestrze, do którego, podobnie jak w przypadku pojazdów elektrycznych, dostęp będą mieli pracownicy obsługi parkingów. Po ustalaniu, że właściciel jest zwolniony, monitorowany będzie czas postoju. Po przekroczeniu 2 godzin bezpłatnego postoju, o ile właściciel nie wykupi biletu na dalsze parkowanie, naliczona będzie kara 50 zł.

Kalendarz Wydarzeń

Październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl