English German Polish

covid 19

Na minionej XXI sesji Rady Miejskiej Turku, Burmistrz Romuald Antosik podsumował działania jakie podjął Urząd Miejski wraz z jednostkami organizacyjnymi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Aktywne działania urzędu

W urzędzie i innych instytucjach zmienione zostały zasady pracy, tak aby ograniczyć bezpośrednie kontakty pracowników i klientów. Przyjmowanie wniosków i dokumentów odbywa się online lub do skrzynek umieszczonych przy budynkach. Wydłużony został termin składania deklaracji za gospodarowanie odpadami i okres darmowego parkowania w strefie. Odwołana została duża miejska impreza, która cyklicznie odbywa się w czerwcu. W tym roku Dni Turku i Gminy Turek nie będzie.

Zgodnie z decyzjami podjętymi na szczeblu rządowym zamknięte zostały placówki oświatowe i opiekuńcze, obiekty kultury i sportowe, place zabaw oraz siłownie zewnętrzne.

W celu ułatwienia uczniom turkowskich podstawówek nauki w domu, miastu udało się pozyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego potrzebnego do zdalnego nauczania.

Współpraca z OSP i pomoc dla szpitala

Urząd zaangażował się także w pomoc związaną z zaopatrzeniem mieszkańców w środki ochronne. Przy współpracy z lokalnym przedsiębiorcą i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej do seniorów trafiły maseczki. Miasto zgłosiło się także do akcji „Maseczki dla Polski”. Ponieważ zapotrzebowanie na maseczki jest duże urząd intensywnie współpracuje z jednostkami, które je szyją, czyli Żłobkiem Miejskim i Ochotniczą Strażą Pożarną w Turku. Ochotnicy szyją maseczki partiami i rozdają je mieszkańcom. Strażacy systematycznie dezynfekują miejskie przestrzenie publiczne przy użyciu sprzętu i środków zakupionych przez lokalne firmy i urząd. Miejskie wsparcie finansowe trafiło także do szpitala w Turku. Na ten cel przeznaczono 50 tys. zł. Za te środki zakupiono testy, kombinezony i obuwie ochronne oraz maseczki dla pracowników szpitala. Wszystkie te rzeczy nie wyczerpały całej puli, zakupy nadal trwają zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez kierownictwo szpitala.

Ważną inicjatywę podjęły Samorządy Osiedlowe nr 5 i nr 8. Zdecydowały, że w tym roku nie będą robić festynów osiedlowych. W zamian zakupiły maseczki i rozniosły je mieszkańcom tych osiedli.

Każdy samorząd osiedlowy dysponuje pulą pieniędzy z budżetu Miasta na dany rok, którą przeznacza na swoja działalność. Zwykle są to festyny osiedlowe dla mieszkańców, rajdy turystyczne bądź turnieje sportowe. W tym roku dwa samorządy zdecydowały, że sytuacja w jakiej znalazło się społeczeństwo, wymaga rezygnacji z dotychczasowych form działalności.

Pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na ternie miasta także mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu. Mogą ubiegać się o odroczenie bądź rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, odstąpienie od naliczania opłaty prolongacyjnej, odroczenie bądź rozłożenie na raty płatności czynszu za najem lokali należących do miasta a także wydłużenie terminów opłat wieczystych i przekształceniowych.

Miejski Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Aktywnie działa Miejski Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który spotyka się aby analizować sytuację w mieście i podejmować decyzje o działaniach, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Zespół zbiera się regularnie od kilku tygodni dwa razy w tygodniu i dodatkowo w miarę potrzeb. W spotkaniach uczestniczą: Burmistrz, jego zastępcy, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele PGKiM oraz urzędnicy Urzędu Miejskiego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera potrzebujących

Pracownicy MOPS-u oferują pomoc i wsparcie dla osób starszych i samotnych, które nie wychodzą z domu. Pomagają im zaopatrzyć się w żywość i leki. Seniorzy mogą również liczyć na pomoc psychologiczną. W ramach wsparcia najbardziej potrzebujących prowadzona była zbiórka żywności. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspiera swoich podopiecznych poprzez konsultacje telefoniczne. Osoby, które borykają się z problemem przemocy w rodzinie mogą liczyć na zdalny kontakt pracowników socjalnych, psychologów, pedagogów i prawnika. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nadal prowadzi  program dożywiania dzieci w szkołach w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

Dezynfekcja budynków wielorodzinnych i gniazd na odpady

Miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w ramach przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem podjęła następujące działania:ograniczyła działalności PSZOK, wprowadziła procedury związane z pochówkiem, ograniczyła handel na targowisku miejskim, a także prowadzi dezynfekcje w zarządzanych przez siebie budynkach mieszkalnych. Równolegle odkaża gniazda na odpady komunalne.

Pozostali zarządcy nieruchomości na terenie miasta również podjęli działania dezynfekujące. Dezynfekowane były miejsca, gdzie występuje duża rotacja ludzi i elementy najczęściej dotykane, tj. klamki i włączniki świateł. Część z zarządców skorzystała z oferty OSP Turek, a strażacy przy tej okazji rozdawali maseczki ochronne.

Kultura online

Miejskie jednostki kultury podjęły działalność online za pomocą swoich stron internetowych i portali społecznościowych. Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera zaprasza do odwiedzania online wystawy, a także do zapoznania się z historią miasta. Miejska Biblioteka Publiczna publikuje filmiki, w których dorośli czytają dzieciom bajki. Prezentowane są też nowości wydawnicze, a Miejski Dom Kultury zachęca do prac plastycznych i zajęć wokalnych.

Wszystkie wyżej wymienione działania mają na celu, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i wsparcie tych, dla których okres epidemii wiąże się z wieloma trudnościami.

W razie jakichkolwiek pytań i problemów prosimy o kontakt z wybranymi instytucjami.

 

Foto:www.pixabay.com

Kalendarz Wydarzeń

Październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl