slowianski 2 20220623 1440629003

W minioną sobotę Miejska Biblioteka Publiczna w Turku wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Przystań, Miejskim Domem Kultury w Turku, Muzeum Miasta Turku, Szkołą Podstawową nr 1, Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową nr 5, Centrum Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Ochotniczą Strażą Pożarną zaprosili mieszkańców miasta do wspólnego świętowania rozpoczęcia lata. Z tej okazji w Parku Miejskim im. Konstytucji 3-go Maja zorganizowano wyjątkowy festyn, utrzymanym w słowiańskim klimacie.

Na uczestników festynu czekała cała masa atrakcji. Jedną z nich była mobilna gra miejska „Turstoria”, oparta na mitach i wierzeniach słowiańskich. Przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie, przemierzając tajemnicze zakamarki miasta, uczestnicy rozgrywki rozwiązywali przygotowane dla nich zadania, często bardzo interaktywne i zaskakujące. Dodatkowo rozgrywkę urozmaiciło widowisko teatralne w wykonaniu grupy teatralnej „Poruszenie” oraz grupy tanecznej hip-hop pod kierunkiem Bartosza Marchwickiego, działających przy Stowarzyszeniu Przystań. Na najlepszych graczy czekały oczywiście atrakcyjne nagrody.

Uczestnicy Festynu mogli także wziąć udział w kreatywnych warsztatach przygotowanych przez bibliotekę, muzeum, dom kultury oraz szkoły podstawowe z miasta, na których między innymi wykonać można było wianki, lalki motanki, lasy w słoiku a nawet spróbować swoich sił w pisaniu piórem. Skorzystać można było także z plenerowej biblioteki, promującej literaturę słowiańską.

Na scenie odbywały się prelekcje sokolnika oraz pszczelarza, a wieczorem z klimatycznym koncertem wystąpił zespół Wieża Bajzel.

To jednak nie koniec atrakcji, na uczestników imprezy czekała strefa chillout, gdzie między innymi skosztować można było swojskiego jadła, a na zakończenie usiąść przy ognisku i posłuchać słowiańskich opowieści.

Festyn był częścią Zadania "Działajmy razem - wielkie rzeczy w małym mieście" w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 NPRCz 2.0

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku

Sierpień 2022