English German Polish

kino 5 20220213 1465549398

Kino otworzyło swoje podwoje. Dzisiaj, tj. 13 lutego 2022 r., po ponad półrocznej przerwie, rozpoczął się nowy etap działalności kina TUR. Kino wystartowało jako obiekt przygotowany na komfortowe spędzenie tu czasu i już nie tylko na seansach filmowych.

Historia

Kino TUR powstało w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wówczas było obiektem nowoczesnym, z miękkimi składanymi siedziskami, ekranem z mechaniczną kotarą, kasą i pomieszczeniem dla kinooperatora. Pierwszy seans odbył się w lipcu 1974 roku. Na ekranie wyświetlany był film Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”. Na przełomie lat 80/90 XX w. kino przeżywało kryzys, za to wielki boom był wówczas na odtwarzacze i filmy na kasetach VHS. Ostatecznie w 1992 roku, z powodu braku widowni, kino zostało zamknięte. Wówczas też jako nieczynny obiekt trafiło w posiadanie samorządu miejskiego.

Miasto przywróciło działalność kinową w tym miejscu, chociaż kino nadal na siebie nie zarabiało. Aby dostosować kino do nowych technologii filmowych, Miasto zainwestowało w nowoczesny projektor cyfrowy z systemem kina 3D, w cyfrowy system dźwięku Dolby Digital i w nowy ekran. Chociaż wtedy już filmy w kinie wyświetlane były krótko po ich premierze, to nadal widzów zniechęcały zużyte i niewygodne fotele, niespełniające obecnie obwiązujących standardów. Dlatego Samorząd Miasta Turku zdecydował o remoncie kina. Kilkukrotnie starano się pozyskać na to dofinansowanie, ale bez powodzenia. Dlatego zdecydowano się kino wyremontować, pokrywając koszt miliona złotych z budżetu miasta.

Remont

Prace ruszyły w lipcu 2021 roku. Po usunięciu starych foteli całkowicie przebudowana została podłoga sali kinowej, którą należało przede wszystkim od nowa wypoziomować i wyłożyć wykładziną akustyczną, a krawędzie schodów podświetlić. Następnie w 11 rzędach zamontowano 262 nowoczesne fotele kinowe z wysokimi oparciami i uchwytami na napój. W jedenastu znajduje się 213 foteli pojedynczych, a w najwyższym rzędzie jest 12 foteli podwójnych, tak zwanych kanap. Nowe rozwiązania techniczne pozwalają zdemontować pierwszy rząd foteli i zamontować rozszerzenie sceny, dzięki czemu salę kinową można zamienić w salę koncertową.

Podczas remontu w kinie zamontowano nowy ekran i kotarę sceniczną, odświeżono sufit i ściany. Wyremontowane zostały także toalety i hol główny z korytarzem przy kasach. Ponadto kino zostało dostosowane dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla nich uruchomione jest wejście od ul. Wąskiej oraz nowa toaleta.

Wkrótce w kinie powstanie nowa kawiarenka, gdzie będzie można wypić kawę, czy zamówić przekąski i napoje. Będzie też można rezerwować miejsca na seanse i kupować bilety przez Internet. Planuje się także wprowadzić takie rozwiązania, jak prywatne seanse filmowe, rodzinne wieczory wspomnień czy tanie środy.

Otwarcie

Na otwarcie kina zaproszeni zostali radni Rady Miejskiej Turku, wykonawcy prac remontowych oraz sponsor (Krzysztof Ochocki - Firma Ochocki), lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy miejskich instytucji kultury, szkół i przedszkoli oraz Bożena Cesarz – była wieloletnia Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Turku i Marian Marczewski – jedyny z byłych burmistrzów Turku, który przyjął zaproszenie. Gościem wyjątkowym był zdecydowanie Pan Edmund Matysiak, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii turkowskiego kina, jako jego pierwszy kinooperator. 95-letni Pan Edmund w kinematografii pracował 60 lat, było operatorem także we wcześniejszym kinie „Jutrzenka” i wspaniale opowiada o swojej dawnej pracy.

Po przecięciu kliszy filmowej goście weszli do nowe sali kinowej. Tutaj głos zabrał burmistrz Romuald Antosik, który podkreślał, że remontując kino miasto postawiło sobie cel: podniesienie komfortu oglądania filmów przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowego charakteru tego miejsca. Dlatego zastosowane nowoczesne rozwiązania dotyczą strony technicznej projekcji, komfortu oglądania i zaplecza sanitarnego, nie zaś samego wyglądu.
Wręczono podziękowania wykonawcom prac w kinie, tj. Dariuszowi Szewczykowi z Zakładu Usług Remontowo-Budowlanych REM-BUD oraz Mirosławowi Wypiórowi i Aleksandrze Stankiewicz z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalne i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, sponsorom czyli Patrycji i Krzysztofowi Ochockim z firmy Ochocki Okna i Drzwi. Podziękowano także Eugeniuszowi Ziętkowi za fachową pomoc techniczną.

Seanse

Na wyświetlany w dniu otwarcia film „Koniec świata czy Kogel Mogel 4” przyszła pełna widownia. Kinomanów tego dnia częstowano tortem. Jeszcze tego samego dnia od godz. 21.00 odbył się filmowy Maraton Walentynkowy dla wytrwałych widzów.

Warto zauważyć, że ceny bilety nie zostały zmienione, tj. 18 zł normalny i 16 zł ulgowy. Turkowianie posiadający Turkowską Kartę Mieszkańca zapłacą 15 zł. Jeśli ktoś nie wyrobić tej karty, to teraz jeszcze bardziej warto to zrobić. Niespodziankę dla fanów kina przygotował Dawid Rosiak, właściciel restauracji „Staromiejskiej” na Pl. Wojska Polskiego. W poniedziałki pizza w restauracji jest za pół ceny dla tych osób, które tego dni byli na filmie w kinie TUR i zachowali swój bilet.

Kalendarz Wydarzeń

Październik 2022
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl