mbppoezja 1 20211108 1614541308

„Poetycki Turek” to jeden z projektów animacyjno-edukacyjnych, który udało się zrealizować Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku wraz z partnerami w ramach Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w naszym mieście”, na które instytucja otrzymała wysokie dofinansowanie z BLISKO. W ramach wspólnie podjętych działań powstała, między innymi, mobilna gra miejska oraz film, w którym turkowska młodzież przeprowadziła rozmowy z lokalnymi poetami. Projekt został podsumowany podczas uroczystej Gali, której gwiazdą była Laura Łącz.

Jednym z ważniejszym elementów projektu „Poetycki Turek” była mobilna gra miejska „Tajemnica zaginionych wersetów”, której premierowa rozgrywka odbyła się 29 października. Stworzona rozgrywka to efekt wielogodzinnych szkoleń i partnerskiej współpracy pomiędzy turkowską biblioteką a zaprzyjaźnionymi jednostkami miejskimi i stowarzyszeniem Przystań. W grze nie zabrakło zagadek, a każdy z uczestników mógł wcielić się w rolę bohatera ratującego miasto. Przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie, przemierzając ulice i docierając do różnych zakamarków, osoby biorące udział w grze, rozwiązywały przygotowane dla nich zadania, dotyczące lokalnego ruchu poetyckiego. Premiera „Tajemnicy zaginionych wersetów” podzielona została na dwie części. Jako pierwsi z poetyckimi zadaniami zmierzyli się uczniowie turkowskich podstawówek, następnie w rozgrywce wzięli udział wszyscy chętni mieszkańcy. Na najlepsze drużyny czekały bardzo atrakcyjne nagrody.

Obok zaprojektowanej gry, na uwagę zasługuje także, nagrany w działającym przy Stowarzyszeniu Przystań STUDIO 13, film ”Poetycki Turek. Rozmowy z poetami”, w którym turkowska młodzież przepytywała lokalnych poetów. Do poetyckich rozmów zaproszeni zostali Lech Lament, Jadwiga Mariola Jankowska, Ela Galoch oraz Anna Pękacz. Wywiady przeprowadzili Zofia Ostrowska i Lena Gradzik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, Alicja Cytrowska i Katarzyna Rosiak ze szkoły Podstawowej nr 4, a także Amelia Glapa i Bartosz Waberski ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Projekt został podsumowany podczas uroczystej Gali w Miejskim Domu Kultury w Turku. Osoby zgromadzone na widowni mogły jako pierwsze zobaczyć zrealizowany film, ale także wziąć udział w nastrojowym koncercie poetyckim w wykonaniu niezwykle utalentowanej młodzieży ze Stowarzyszenia Przystań – Niny Kostrzewy, Mateusza Maćczaka i Hanny Harasnej. Tuż po młodych artystach w poetyckim recitalu wystąpiła Laura Łącz. Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody dla zwycięskich drużyn mobilnej gry miejskiej „Tajemnica zaognionych wersetów”.

„Poetycki Turek” jest częścią Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku

Październik 2022