mbp gra 1 20201015 1591488558
W piątkowe popołudnie, ponad dwadzieścia drużyn wyruszyło sprzed budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, by rozwiązać zagadkę znikających w mieście słodyczy. Po drodze do pomyślnego rozwikłania tajemniczej sprawy czekało na nich wiele wyzwań, z którymi większość ekip świetnie dało sobie radę. To wszystko w ramach premierowej rozgrywki mobilnej gry miejskiej „Słodka afera”, którą turkowska biblioteka zorganizowała w ramach realizowanego projektu „Misja: biblioteka pełna ludzi”.

Mobilna gry miejska to rozrywka skierowana do całych rodzin, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem w całej Polsce. Na taką formę zabawy postawiła także Miejska Biblioteka Publiczna, która zaprosiła mieszkańców do udziału w grze „Słodka afera”.

W piątkowe popołudnie, kilka minut po godzinie siedemnastej udostępniony został kod, który pozwolił na rozpoczęcie rozgrywki. Biorące udział w zabawie drużyny, przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie, przemierzając ulice i docierając do różnych miejskich zakamarków, rozwiązywały pojawiające się na ekranach smartfonów i tabletów zadania. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali wolontariusze z Centrum Wolontariatu działającego przy Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej w Turku.

Fabuła „Słodkiej afery” oparta została na książce „Złodziej widmo” jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy dla dzieci - Svena Jonssona. Choć w grze znalazło się dużo wątków z książkowej historii, uczestnicy rozgrywki nie musieli znać jej treści. Zadania bowiem odnosiły się do wiedzy ogólnej lub wymagały sporych pokładów kreatywności przy ich rozwiązywaniu. Warto dodać, że grę pod okiem profesjonalistów współtworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, biorąc udział w specjalistycznym trzydniowym szkoleniu.

Po zakończeniu rozgrywki na najlepsze drużyny czekały nagrody. Dodatkową niespodzianką była możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze znanym i lubianym pisarzem dla dzieci i młodzieży – Rafałem Witkiem, który tworząc pod pseudonimem Sven Jonsson napisał książkę „Złodziej Widmo”.

Mobilna gra terenowa „Słodka afera w Turku” jest częścią projektu „Misja: biblioteka pełna ludzi”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku

Grudzień 2020