xiv biesiada poetycka 20130423 1142952546
Za nami XIV Biesiada Poetycka organizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. Tegorocznej edycji imprezy, na którą zaproszono turkowian, przyświecało hasło„Cała radość życia w tworzeniu".
Biesiada Poetycka, odbywająca się w tym roku po raz czternasty, to jedno z najważniejszych wydarzeń w literacko-kulturalnym kalendarzu turkowskiej biblioteki. Jej nieodłącznym elementem jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka. Poetyckie zmagania, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych poetów, z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Choć początki konkursu były skromne, każda kolejna edycja nabierała coraz większego rozmachu. Świadczą o tym, nie tylko poziom nadsyłanych prac, ale i nazwiska laureatów – doskonale znanych w ogólnopolskim środowisku literackim.
W tym roku uczestnicy konkursu mierzyli się z hasłem „Cała radość życia w tworzeniu". Tematyka, zaproponowana przez organizatorów, przypadła do gustu wielu poetom z różnych stron Polski, a nawet i świata, którzy w sumie nadesłali ponad 500 wierszy. Hasło spodobało się także komisji artystycznej, która od kilku lat obraduje w składzie: Leszek Żuliński, Jan Zdzisław Brudnicki i Lech- Hasło, które miało zainspirować autorów, wydaje się piękne i inspirujące. Owo „tworzenie" pojmowaliśmy szerzej niż twórczość artystyczną, bo przecież każda postawa twórcza jest darem, jaki otrzymujemy od Losu, a inni ludzie od nas. Tak więc dobrze, że XIV edycja konkursu miała okazję zwrócić na ten cenny aspekt uwagę. – mówił podczas ogłoszenia werdyktu przewodniczący komisji.
Według jurorów najlepiej z radością tworzenia poradził sobie Czesław Markiewicz z Zielonej Góry – zdobywca I nagrody, który osobiście stawił się na biesiadzie, by podzielić się swoim zwycięskim zestawem wierszy z turkowianami. Druga nagroda w konkursie przypadła Jerzemu Frykowskiemu z Dębnicy Kaszubskiej, natomiast trzecia Ewie Włodarskiej z Krakowa. Komisja przyznała także nagrodę specjalną Mirosławowi Antoniemu Glazikowi z Kowala, który nadesłał wiersz poświęcony życiu i twórczości Włodzimierza Pietrzaka – patrona konkursu.
Tegoroczna edycja przyniosła ze sobą jeszcze jedno wyróżnienie - dla poety do 16 roku życia., które zdobyła Julita Klimek ze Słodkowa. Biesiada stała się także okazją do wypromowania młodych talentów poprzez prezentację twórczości uczestników warsztatów literackich, które raz w miesiącu odbywają się w turkowskiej bibliotece.
Na zakończenie imprezy, przed turkowianami wystąpił Kuba Michalski - autor tekstów, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Podczas swojego występu wykonał ballady Cohena, piosenki Kaczmarskiego oraz kompozycje własne do wierszy najwybitniejszych poetów.
Ewelina Derucka
Fot. Marcin Derucki