IMG 6681
Miniona sobota, 3 października 2015 r., na antenie ogólnopolskiej stacji radiowej RMF FM należała do Turku. Miasto, dzięki swoim mieszkańcom, mogło promować się w stacji, którą codziennie słucha prawie jedna trzecia Polaków w wieku od 16 do 49 lat.

Nasze miasto na antenę ogólnopolską trafiło dzięki wygranemu konkursowi. Stacja w ramach akcji „Twoje miasto w faktach RMF FM" umożliwia mieszkańcom zgłaszanie miejsc, które ich zdaniem są ciekawe. Następnie odbywa się głosowanie na zgłoszone miasta. W wyniku takiego głosowania, 40 proc. głosów internautów padło na Turek.

Stąd też już przed godziną 8 rano, w sobotę, 3 października 2015 r., na turkowskim rynku stanęły dwa żółto-niebieskie samochody RMF FM, w tym wóz satelitarny. Słuchaczom z całej Polski, ciekawostki z Turku prezentował reporter z Poznania, Adam Górczewski.

Pierwszą rozmówczynią w głównym wydaniu Faktów o godz. 9.00 była Joanna Markiewicz z Punktu Informacji Turystycznej Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, która mówiła o herbie miasta. Kolejna relacja miała miejsce z ratuszowej wieży, a tematem rozmowy Adama Górczewskiego z Bartoszem Stachowiakiem, dyrektorem muzeum, był zegar kwadransowy z 1872 roku, produkcji Carla Weissa.

W dalszej części wóz satelitarny zaparkował w okolicy kościoła NSPJ, skąd na żywo w radiu można było usłyszeć o ławeczce Mehoffera (rozmowa z Joanną Markiewicz) oraz o dziełach Józefa Mehoffera w „małym Mariackim", jak turkowski kościół nazywają turyści (rozmowa z Bartoszem Stachowiakiem). Następnie Karolina Wójtowicz z Muzeum Miasta Turku opowiedziała o śladach po turkowskich tkaczach.

Nie lada radość zrobili radiowcy dzieciakom, uczestnikom harcerskiego startu w lesie, nieopodal Nadleśnictwa Turek. O harcerskim spotkaniu główną redakcję RMF FM w Krakowie powiadomił phm Robert Chmielewski – komendant Hufca ZHP Turek i wcale nie spodziewał się, że reporter radia do nich dojedzie. Tak się jednak stało, harcerze były zadowoleni, bo również trafili na antenę ogólnopolską. Słuchacze zapewne słyszeli ich śpiew przy ognisku i wywiad z komendantem Chmielewskim.

Ponieważ Turek kojarzy się w Polsce z serami o tej samej nazwie, to i serów nie mogło zabraknąć na antenie. Przy ognisku w lesie o gotowaniu zupy serowej i nie tylko, z Adamem Górczewskim rozmawiali Ewelina i Marcin Deruccy, którzy ugotowali zupę serową, a tą z kolei niegdyś zachwycał się Karol Okrasa.

Ostatnim rozmówcą był Jacek Sulkowski ze Stowarzyszenia „Przystań", corocznie organizującego Festiwal SCABB, w ramach którego powstają kolejne murale przy ul. POW. Murale zachwyciły reportera RMF FM i były tematem rozmowy z panem Sulkowski.

Wszędzie, gdzie stanęły żółto-niebieskie samochody radia, wzbudzały ciekawość. Czy to na turkowskim rynku, przed kościołem, w lesie czy na osiedlu mieszkaniowym. Turkowianie żywiołowo reagowali, witali się z reporterem i zapewniali, że słuchają RMF FM.

kwiecień 2017