nowe drogi

Wniosek naszego miasta znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu na budowę dróg w Województwie Wielkopolskim, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, czyli tak zwanej „schetynówki”. Wniosek dotyczył budowy dróg w rejonie ulic: Folwarcznej, Kazimierza Wielkiego, Osiedle Uniejowskie i Wschodniej w Turku.

Wyniki konkursu w ramach programu wieloletniego pod nazwą Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, Wojewoda Wielkopolski ogłosił 31 października 2014 r. Projekt zgłoszony przez Miasto Turek, pod nazwą „Zespolenie układu dróg gminnych położonych w południowej części miasta Turku z drogą powiatową nr 4539P i drogą krajową nr 72”, otrzymał 22,6 punktów, co uplasowało go na 1 miejscu listy rankingowej dotyczącej dróg gminnych województwa wielkopolskiego.

Ogółem na konkurs wpłynęło 108 wniosków, z tego 60 dotyczyło dróg gminnych, a 48 – dróg powiatowych. Łącznie jednostki zawnioskowały o 146 418 246,00 zł dofinansowania (gminy o 70 781 519,00 zł, powiaty o 75 636 727,00 zł), na inwestycje o długości około 225 723 m dróg gminnych i powiatowych. Wnioski oceniała komisja powołana przez Wojewodę Wielkopolskiego, którą tworzą przedstawiciele: wojewody, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

nowe drogi

Naszemu miastu udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 2 271 519 zł, to jest połowa szacowanego kosztu inwestycji. Najwyżej oceniony w Wielkopolsce projekt obejmował:
budowę ul. Folwarcznej – na całej długości nieutwardzonej,
- b
udowę ul. Osiedle Uniejowskie,
ę drogi na odcinku od ul. Uniejowskiej do ul. Folwarcznej,
ę drogi na odcinku od ul. Folwarcznej do ul. Wschodniej,
- budow
ę drogi na odcinku od ul. Uniejowskiej do ul. Kazimierza Wielkiego wraz z budową ronda,
- remon
t chodników przy ulicachPlac Zawiszy Czarnego, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Racławickiej i Władysława Łokietka.

W efekcie powstanie 954 m nowo wybudowanych dróg, 1237 m wyremontowanych chodników, 6 nowo wybudowanych skrzyżowań (w tym 1 rondo), 1608 m nowo wybudowanych chodników, 10 miejsc postojowych, 34 nowych punktów oświetlenia, 7 nowych wyznaczonych przejść dla pieszych oraz 480 m sieci kanalizacji deszczowej.

Inwestycja zostanie w całości zrealizowana w roku 2015.