gimnazjalne kopernikalia 9 20170309 1139454421

Dnia 8 marca 2017 r. społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku obchodziła Święto Patrona Szkoły - „Kopernikalia”.

Wspólnie z nimi świętowali zaproszeni goście: Maryla Stolarek - przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miejskiej Turku, Szymon Kroszczyński - prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa, uczniowie szkół podstawowych nr 1, 4 i 5 oraz z Brudzewa wraz z opiekunami oraz rodzice.
Święto Patrona Szkoły od samego początku obchodzone jest pod nazwą Kopernikalia. Nawiązuje ona wprost do Juwenaliów, czyli święta braci studenckiej, w czasie którego codzienny trud nauki ustępuje miejsca radości, muzyce i świetnej zabawie. Mimo, że gimnazjaliści na wejście w szeregi społeczności akademickiej muszą poczekać jeszcze dobrych kilka lat, to Kopernikalia rządzą się podobnymi prawami – ma być głośno, kolorowo i śmiesznie.

Ten wyjątkowy dzień upłynął pod znakiem rywalizacji między klasami o miano tej, która najlepiej zna Mikołaja Kopernika i jego największe osiągnięcia. Na pierwszy ogień poszli młodzi literaci, którzy musieli wykazać się umiejętnościami poetyckimi i prozatorskimi w konkursie pt. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, młodym twórcom dał natchnienie”. Warto dodać, że w tej konkurencji swoje prace zaprezentowały również dzieci z zaprzyjaźnionych z gimnazjum szkół podstawowych. Kolejne zadanie wymagało uruchomienia szarych komórek i rozwiązania quizu wiedzy o życiu i twórczości tego, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Plastycy z kolei mogli pokazać swój talent w konkursie na najładniejszy portret wielkiego astronoma. Swoje pięć minut mieli też uzdolnieni styliści, którzy musieli stworzyć jak najlepszego sobowtóra Mikołaja Kopernika. Miłośnicy techniki i prac ręcznych mogli zdobyć dla swoich klas punkty, budując pojazd kosmiczny z materiałów wtórnych. Smacznie i słodko zrobiło się dzięki domorosłym cukiernikom i upieczonym przez nich piernikom. Wszystkim zmaganiom bacznie przyglądali się jurorzy, czyli nauczyciele.

Uczniowie końcowe wyniki rywalizacji poznali podczas uroczystego apelu, który uświetniły też popisy wokalne, taneczne i recytatorskie gimnazjalistów. Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji okazało się, że zwycięzcą została klasa I c i tym samym otrzymała nagrodę główną w postaci pucharu i kosza owoców. Po zakończeniu części oficjalnej można było obejrzeć jeszcze m.in. przygotowane przez uczniów i nauczycieli planetarium oraz ekspozycję zatytułowaną „Śladami Kopernika”.
W tym dniu uczniowie „Dwójki” wraz z dyrektorem Piotrem Bińkowskim i opiekunem Samorządu Uczniowskiego - Małgorzatą Kaczkowską, odwiedzili Burmistrza Miasta Turek Romualda Antosika i wręczyli zwycięski piernik. Należy wspomnieć, że to już tradycja, kiedy to gimnazjaliści w tym ważnym dla nich dniu odwiedzają władze miasta.

sierpień 2017