x edycja konkursu mehofferowskiego 9 20161206 1055103220
Już po raz dziesiąty uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer, rywalizowali w konkursie organizowanym przez Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

X jubileuszową edycję konkursu „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło” rozpoczęła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego - Danuta Szczepanik. Inaugurację swoją obecnością uświetnili: zastępca burmistrza – Jerzy kurzawa, starosta powiatu Tureckiego, radni Rady Miejskiej: Elżbieta Niespodziańska i Radosław Idzikowski oraz Filip Nowakowski – asystent posła Ryszarda Bartosika. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości wszyscy zgromadzeni wysłuchali prelekcji Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, poświęconej konserwacji kartonów do witraży i polichromii J.Mehoffera znajdujących się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

W tym roku w konkursie udział wzięło aż 10 szkół : I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych w Turku, Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum z Jutrosina, Szkoły Podstawowe nr 4 i 5 z Turku oraz Szkoła Podstawowa z Chlebowa.

Uczniowie rozwiązali test indywidualny, a następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku.

Najwięcej punktów w zadaniach zespołowych, w kategorii szkoła średnia, uzyskała drużyna z I LO w składzie: Kinga Krzyżostaniak, Sebastian Szczęsnowski i Martyna Dziamara; w kategorii szkoły gimnazjalne – drużyna Gimnazjum z Jutrosina w składzie: Oliwia Grzelak, Agnieszka Waścińska, Jan Kasprzak, a wśród szkół podstawowych wygrała ekipa SP nr 4 Turek w składzie: Katarzyna Perlińska, Denis Dąbkowski i Hubert Maciejewski.

W teście indywidualnym najlepiej wypadli:

-w kategorii szkół średnich:
I miejsce - Kinga Krzyżostaniak z I LO
II miejsce – Sebastian Szczęsnowski z I LO
III miejsce – Martyna Dziamara z I LO
-w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Jan Kasprzak z Gimnazjum w Jutrosinie
II miejsce – Nikola Werbińska z G1
III miejsce – Patrycja Wiśniewska z G1
-w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - Marcin Buda z SP 1
II miejsce – Katarzyna Perlińska z SP nr 4
III miejsce – Norbert Antaczak z SP w Chlebowie

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju, np. stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J.Mehoffera. Jury konkursowe przyznało:
I miejsce – Natalii Nowinowskiej z SP nr 5
II miejsce – Julii Bukowieckiej z G1
III miejsce – Michalinie Rosiak z SP 1
wyróżnienia dla : Natalii Tylczyńskiej z G2, Katarzyny Perlińskiej z SP 4 i Annie Rosiak z SP 1.

Nagrody dla uczestników ufundował poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Burmistrz Miasta Turku i Starosta Powiatu Tureckiego, Komitet Osiedlowy nr 3, dyrektor Muzeum Miasta Turku oraz dyrekcje szkół organizujących imprezę.

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, podkreślają istotną rolę tego konkursu dla naszej lokalnej społeczności, bowiem integruje młodzież ze wszystkich poziomów nauki, jest okazją do dobrej zabawy, poszerza wiedzę o naszej „małej ojczyźnie” i budzi szacunek dla jej kulturowego dziedzictwa. Jest też jedną z nielicznych, cyklicznych imprez kulturalnych w naszym mieście odbywającą się nieprzerwanie od 10 lat.

kwiecień 2017