wizyta studyjna w jedynce 2 20161004 1490590804
30 września 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyła się wizyta studyjna, podsumowująca działania szkoły przygotowujące do uzyskania Certyfikatu Wojewódzkiego Szkoła Promująca Zdrowie, z udziałem starszego wizytatora i zarazem koordynatora rejonowego Szkół Promujących Zdrowie, Doroty Rogalskiej-Daszkiewicz.

Wizytatorowi towarzyszyli: przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie - Anna Kamińska oraz Alfred Rajczyk - dyrektor PSSE Turek. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele sekcji oświaty zdrowotnej PSSE Turek, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych współpracujących ze szkołą, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Turek, Fundacja Złota Godzina, doktor Jerzy Olas, dietetyk Justyna Wodzińska. W trakcie okresu przygotowawczego do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie koncentrowano zadania wokół trzech priorytetowych problemów dotyczących: kształtowania nawyku zdrowego odżywiania, roli i znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka oraz zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

-Realizowano wiele programów prozdrowotnych. W trakcie podejmowanych działań szkoła współpracowała ze środowiskiem lokalnym. Wszyscy obecni goście wspierali nasze działania, za co serdecznie dziękujemy – mówi Elżbieta Pokojowa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku.

Tradycją szkoły jest przyznawanie tytułu Przyjaciela Szkoły za bezinteresowną pomoc i wsparcie dla szkoły. Z okazji podsumowania działań zdrowotnych rada pedagogiczna szkoły przyznała tytuł Przyjaciela Szkoły: Dorocie Rogalskiej-Daszkiewicz – koordynatorowi rejonowemu SZPZ, Justynie Wodzińskiej - zaprzyjaźnionemu ze szkołą dietetykowi, Jerzemu Olasowi – doktorowi nauk medycznych oraz dyrektorowi PSSE w Turku, Alfredowi Rajczykowi.

Ogłoszono konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie, który wygrał uczeń klasy 6c Tomasz Rajczyk i na podstawie jego pracy powstało logo szkoły. Kronikę wydarzeń zdrowotnych prowadziła gazeta „Kleks”, na stronie internetowej szkoły w zakładce „szkoła promująca zdrowie” oraz prowadzony jest blog szkoły promującej zdrowie. Dekorację na salę sportową przygotowały dzieci z rodzicami i wychowawcami, przy pomocy firm „Balwit” i „Miranda”.

Część artystyczną o tematyce profilaktycznej, mówiącej o wpływie gier komputerowych na zdrowie oraz o roli akceptacji w grupie rówieśniczej, przygotowały teatry „Szpilka” i „Szpilka Mini”. Oprawę muzyczną przygotowała Izabela Ochota, a piosenki wykonały Paula Biskup i Amelia Sobczyk. Tańce przygotowały uczennice klasy 4c wraz z absolwentkami szkoły.

marzec 2017