ekologia 4

W Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku, 19 maja 2016 r., odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Sole w życiu człowieka”.

Konkurs adresowano do uczniów szkół gimnazjalnych Powiatu Tureckiego, a jego celem było kształtowanie zachowania prozdrowotnego w zakresie obecności soli w życiu codziennym. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej 4 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

W czasie konkursu drużyny prezentowały zadania przygotowane metodą projektu: prezentacja multimedialna lub film pod hasłem „Sole w życiu człowieka”; temat ten przewodził również scence, którą uczniowie prezentowali przed jury i zgromadzoną publicznością.

Gimnazjum nr 2 przeniosło się w świat bajek, bowiem uczniowie przedstawili zabawną historię Kopciuszka, gimnazjaliści z Władysławowa zabrali zgromadzonych na salę operacyjną, a reprezentanci Grzymiszewa do szkolnej ławki. W każdej prezentacji rolę główną odgrywały sole. Różnorodność scenek pozwoliła poznać obecnym, jakie sole towarzyszą nam w życiu codziennym, że sól to nie tylko solniczka. Swoją wiedzą gimnazjaliści wykazali się również w konkurencjach warsztatowych i konkursie wiedzowym.

Atrakcji nie zabrakło także dla publiczności, która odpowiadała na pytania. Poprawne odpowiedzi nagradzano smakołykami. Dzięki wykładowi Iwony Bugalskiej-Rosiak, właścicielki firmy ROWIMA, słuchacze dowiedzieli się do czego wykorzystuje się sole.

Jury konkursowe składzie: Jerzy Kurzawa – Zastępca Burmistrza Turku, Agnieszka Jaskuła – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, Radosław Szociński -przedstawiciel Nadleśnictwa Turek, Iwona Bugalska-Rosiak - właścicielka firmy ROWIMA, Włodzimierz Filipczak – przedstawiciel Komitetu Osiedlowego nr 3 w Turku, wyłoniło zwycięzców.
I miejsce zajął zespół uczniów z Gimnazjum nr 2 w Turku, II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum z Władysławowa, III przypadło gimnazjalistom z Grzymiszewa.

Sponsorami cennych nagród byli: Urząd Miejski w Turku, Starostwo Powiatowe, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Nadleśnictwo Turek, Komitet Osiedlowy nr 3 w Turku, Firma ROWIMA, Firma YEGO Design. Organizatorami konkursu byli nauczyciele zespołu przyrodniczego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku.

Uczestnikom gratulujemy dużej pomysłowości i wiedzy, zapraszając do udziału w następnych edycjach PKE.