miejsca pamici  projekt gimnazjalistek 4 20160415 1859880568

Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 1 w Turku, postanowili ubiegać się o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego obrady odbędą się 1 czerwca 2016r.

W tym roku uczennice klasy IIb: Miłochna Pawlic i Paulina Nowak zgodnie z tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości, postanowiły zająć się pierwszą mogiłą żołnierzy – partyzantów z oddziału „Groźnego” rozstrzelanych w 1946r.

Uczennice odwiedziły miejsce zamordowania i pogrzebania żołnierzy przez komunistyczne służby bezpieczeństwa , które znajduje się w Nadleśnictwie Turek ,niedaleko wsi Małoszyna, w kotlince zwanej Porębą. 7 kwietnia 2016 r. dziewczęta przeprowadziły uliczną sondę na temat znajomości „Groźnego”, losów jego oddziału oraz miejsca rozstrzelania 6 partyzantów. Jej wyniki nie były zaskakujące - zaledwie 16% z 57 ankietowanych wiedziało, gdzie dokonano egzekucji, a spośród nich tylko 3 potrafiły by dojechać do tego zaznaczonego krwią patriotów miejsca. Gimnazjalistki postanowiły spróbować upowszechnić wiedzę na temat oddziału „Groźnego” i mordu w turkowskim lesie wśród społeczności lokalnej. Każdemu z ankietowanych wręczyły ulotkę ze zdjęciem drzewa pod który rozstrzelani partyzanci zostali pogrzebani, krótkim opisem trasy dotarcia do niego, jego współrzędnymi geograficznymi oraz zaproszeniem na spotkanie przybliżające jego historię.

Gimnazjalistki, korzystając z uprzejmości pracowników Muzeum Miasta Turek, zorganizowały dwie prelekcje: 12 kwietnia 2016 r. dla wszystkich zainteresowanych, a dwa dni później dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 i Ochotniczego Hufca Pracy. W sumie w spotkaniach wzięło udział ponad 50 osób w przedziale wiekowym od 3 do 70 lat. Zgromadzeni poznali cel udziału uczennic w projekcie oraz informacje jakie udało się im zdobyć. Wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych działających na naszych terenach uzupełniła swoją prezentacją Karolina Wójtowicz - historyk i pracownik muzeum. Na spotkania została zaproszona Anna Musialska – jedyny żyjący dziś świadek egzekucji, jednak ze względów zdrowotnych nie mogła w nich wziąć udziału. Nie mniej, jej naoczną relację zgromadzeni poznali dzięki filmowi z wywiadem jaki udzieliła pracownikom IPN.

Kolejnym działaniem zaplanowanym przez gimnazjalistki będzie rajd rowerowy dla rówieśników, który zostanie zorganizowany w czerwcu tego roku. Trasa będzie wiodła od Placu Wojska Polskiego (gdzie w 1946 r. znajdowała się siedziba UB i miejsce przetrzymywania żołnierzy po złapaniu ich we wsi Czyste), Miejski Dom Kultury (gdzie odbył się ich proces sądowy i zostali skazania na śmierć), miejsce ich egzekucji w lesie i cmentarz komunalny, gdzie dziś spoczywają ich ciała, ekshumowane i z honorami pochowane w 2001r.

Istniejemy tak długo, jak żyje o nas pamięć. Paulina i Miłochna mają nadzieję, że realizując ten projekt, choćby garstce mieszkańców naszego miasta na trwałe w pamięć wniknie miejsce, gdzie zginęli ludzie dla których słowa „Bóg, honor i ojczyzna” były wartością nadrzędną, a za wierność tym ideałom zapłacili cenę najwyższą - własne życie.

maj 2017