1

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku od wielu dni przygotowywali się do wspólnych obchodów Dnia Zdrowia. Tegoroczne obchody tego święta były poświęcone problematyce cukrzycy, przyczynom i skutkom tej choroby oraz sposobom jej zapobiegania.

7 kwietnia 2016 r. nastąpiło podsumowanie podjętych działań podczas spotkania uczniów klas IV-VI w sali sportowej. Gośćmi wydarzenia byli pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z dyrektorem Alfredem Rajczykiem na czele. Przybliżyli oni uczniom zagadnienia związane z cukrzycą oraz sposobami jej zapobiegania.

Kolejnym, ważnym punktem programu był finał konkursu dla uczniów klas IV na temat zdrowia i prawidłowych zasad żywienia jako sposobu zapobiegania cukrzycy. Wcześniej odbyły się eliminacje klasowe, które wyłoniły dwuosobowe drużyny, biorące udział w części ustnej konkursu. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą, a zwycięzcy zostali wyłonieni po dogrywce. W efekcie I miejsce zajęły Amelia Lis i Kinga Majtka z kl. IVa, drugie miejsce przypadło Alicji Krauze i Gabrieli Bartczak z kl. IVa, natomiast na trzecim znaleźli się Ola Kurzawa i Filip Dobrowolski z kl. IVc.

W przerwie czas umilały śpiewem uczennice klasy IId: Maja Walas, Zosia Werbińska i Amelka Sobczyk.

Uczniowie klas szóstych brali udział w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną pt. „Przyczyny i skutki cukrzycy”. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Ciechowicz z kl. VId, drugie - Mateusz Lis z kl. VI d, a trzecie miejsce Adrianna Kolenda z kl. VI b.

Ponadto wszyscy uczniowie klas IV-VI przygotowali plakaty nt. „Przyczyn i skutków cukrzycy”. Najlepsza okazała się kl. Vd, drugie miejsce przypadło uczniom kl. IVd, a trzecie kl. IVa.

W obchody Światowego Dnia Zdrowia włączyli się również najmłodsi uczniowie. Ich działaniom przyświecało hasło: „Dzień bez słodyczy”. Pierwszoklasiści wzięli udział w pogadance z pielęgniarką szkolną o zasadach zdrowego odżywiania. Uczniowie klas drugich i trzecich wspólnie przygotowywali drugie śniadanie oraz okolicznościowe plakaty.
Na zakończenie wszyscy wesoło bawili się wspólnie tańcząc „Belgijkę” i „Czekoladę”, pokazując, że ruch jest najważniejszym elementem zdrowego trybu życia. Do tańca włączyli się nauczyciele i zaproszeni goście.