1min

W czterech tekach mieści się projekt budowy układu komunikacyjnego rejonu ulic: Sportowej, Kączkowskiego, Składkowskiego i Orzeszkowej w Turku. Mieszkańcy tych ulic od wielu lat prosili władze miasta o inwestycje w drogi, chodniki i parkingi na tym terenie.

Wybrana w drodze przetargu poznańska spółka SD Projekt s.c., przekazała gotową dokumentację techniczną na budowę układu komunikacyjnego w rejonie ulic: Sportowej, Kączkowskiego, Składkowskiego i Orzeszkowej. Projekty mieszczą się w czterech teczkach, zaś całe zadanie podzielone zostało na trzy etapy.

Etap pierwszy projektowanej przebudowy obejmuje budowę jezdni, chodników i parkingów na obszarze pomiędzy ul. Sportową, Kączkowskiego i Orzeszkowej. Zaprojektowany został dodatkowy wjazd na osiedle, od strony ul. Kączkowskiego, pomiędzy blokami naprzeciwko Przedszkola Samorządowego nr 3. Dokumentacja przewiduje budowę ciągów pieszych, jezdnych i parkingów z nawierzchnią z kostki brukowej, przebudowę oświetlenia i kanalizacji deszczowej, oraz zieleni. W sumie w tym miejscu zaprojektowanych zostało około stu miejsc parkingowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych.

W drugim etapie zaprojektowane zostały miejsca postojowe wzdłuż południowej strony ul. Kączkowskiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Sportową do skrzyżowania z ul. Składkowskiego. Aktualnie parkowanie pojazdów odbywa się tam na przyległym do jezdni trawniku. W przyszłości powstanie około trzydziestu miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych, z nawierzchnią z kostki brukowej. Dokumentacja przewiduje również wymianę starego chodnika i remont zatoczki autobusowej. Ostatni etap zaprojektowanej dokumentacji swoim zakresem obejmuje wybrukowanie nawierzchni przy tak zwanych barakach, przy ul. Sportowej.

W maju tego roku Gmina Miejska Turek złożyła w Starostwie Powiatowym w Turku wniosek o uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Miasto planuje inwestycję wykonać z dofinansowaniem z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Z tego samego programu aktualnie budowana jest ulica między POW a Smorawińskiego. Wnioski o dofinansowanie w ramach wyżej wymienionego programu, Wojewoda Wielkopolski przyjmować będzie we wrześniu tego roku.

Zdjęcia obrazują aktualny bałagan komunikacyjny w rejonie ulicy Sportowej i Kączkowskiego oraz przygotowaną dokumentację projektową, która jest pierwszym krokiem do przyszłej realizacji inwestycji

maj 2017